Protest pracowników Polaru

Polska Agencja Prasowa SA
02-06-2006, 18:02

Kilkuset pracowników wrocławskich zakładów Polar manifestowało w piątek przed siedzibą firmy. Zakładowa "Solidarność" protestuje przeciwko złej - jej zdaniem - polityce personalnej i niedostatecznym podwyżkom płac.

Kilkuset pracowników wrocławskich zakładów Polar manifestowało w piątek przed siedzibą firmy. Zakładowa "Solidarność" protestuje przeciwko złej - jej zdaniem - polityce personalnej i niedostatecznym podwyżkom płac.

Od początku kwietnia w zakładzie trwa spór zbiorowy pomiędzy związkowcami a kierownictwem Polaru, należącego do Whirlpool Polska.

Zakładowa "Solidarność" żąda podwyżek płac wynikających ze zwiększającej się wydajności, a nie tylko rekompensujących wzrost kosztów utrzymania. Domaga się też niezatrudniania pracowników na umowy czasowe, przez co zarabiają oni dużo mniej, niż pracujący na czas nieokreślony.

"Pracownicy przyjęci na podstawie umowy o zatrudnieniu tymczasowym, zamiast w myśl prawa wykonywać jedynie pracę o charakterze sezonowym, czy zastępczym, realizują w rzeczywistości roczne plany produkcyjne" - zaznaczyła szefowa "Solidarności" w Polarze Małgorzata Calińska.

Związkowcy z obradującego we Wrocławiu Walnego Zebrania Delegatów Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" przerwali obrady i wzięli udział w proteście. Na platformie, skąd Małgorzata Calińska kierowała demonstracją, zjawił się także szef OPZZ na Dolnym Śląsku Andrzej Otręba, który zapewnił załogę Polaru, że może liczyć na poparcie jego związku.

Mimo licznych wezwań kierowanych w stronę biurowca Polaru, nikt z zarządu firmy nie wyszedł do protestujących. W poniedziałek mają się odbyć rozmowy pomiędzy związkowcami, a zarządem (z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Pracy). Calińska powiedziała demonstrującym, że niedawno kupiła sobie nowe taczki, a jeżeli rozmowy się nie powiodą, to sprzęt przyda się do wywiezienia prezesa.

Agnieszka Nojszewska z Polaru, odpowiadająca za kontakty z mediami, przesłała PAP komunikat dotyczący sporu pomiędzy Polar S.A. a związkami zawodowymi.

"Zarząd Polar S.A. i związki zawodowe, zgodnie z normalną praktyką, prowadzą w chwili obecnej rozmowy na temat corocznej podwyżki płac. Następnie odbyło się jedno spotkanie. Kolejne zostało ustalone na poniedziałek, 5 czerwca 2006 r. (...) Zamiarem Zarządu Polar S.A. jest kontynuowanie tych rozmów i osiągnięcie porozumienia, które zagwarantuje konkurencyjność zakładów produkcyjnych Polar. Jesteśmy przekonani, że współpracując konstruktywnie ze związkami zawodowymi osiągniemy porozumienie, uwzględniając wspólny cel zapewnienia przyszłego sukcesu naszym fabrykom" - napisano w komunikacie.

Produkujący sprzęt gospodarstwa domowego Polar istnieje we Wrocławiu od 56 lat. W 2002 r. firma została przejęta przez amerykański koncern Whirlpool.

We wrześniu ubiegłego roku w Polarze otwarto fabrykę mogącą produkować rocznie nawet 2 mln kuchenek do zabudowy. Jest to trzeci zakład firmy w stolicy Dolnego Śląska. Wcześniej we Wrocławiu powstały fabryki chłodziarek i zmywarek. Nowa linia produkcyjna jest częścią wartej 100 mln euro inwestycji firmy w zakłady produkcyjne w Polsce.

Korporacja Whirlpool jest światowym producentem i dostawcą dużego sprzętu gospodarstwa domowego. Osiąga roczne obroty ponad 13 mld USD, zatrudnia 68 tys. pracowników i posiada prawie 50 ośrodków produkcyjnych i technologicznych na całym świecie. Firma oferuje swoje produkty klientom m.in. pod markami: Whirlpool, KitchenAid, Brastemp, Bauknecht, Consul w ponad 170 krajach świata

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Protest pracowników Polaru