Protest przeciw budowie fabryki płyt wiórowych w Tyrowie na Warmii i Mazurach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2005, 15:32

Dotychczasowi inwestorzy, ekolodzy i mieszkańcy protestują przeciwko budowie fabryki płyt wiórowych koncernu Kronospan w Tyrowie na Warmii i Mazurach. W czwartek przeciwnicy i zwolennicy tej inwestycji dyskutowali podczas sesji Rady Gminy w Ostródzie (warmińsko-mazurskie).

Dotychczasowi inwestorzy, ekolodzy i mieszkańcy protestują przeciwko budowie fabryki płyt wiórowych koncernu Kronospan w Tyrowie na Warmii i Mazurach. W czwartek przeciwnicy i zwolennicy tej inwestycji dyskutowali podczas sesji Rady Gminy w Ostródzie (warmińsko-mazurskie).

    Przed salą, w której radni mają zdecydować o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego inwestycję, przeciwnicy fabryki postawili trumnę, która ma symbolizować śmierć ekologicznych Mazur.

    Przeciw inwestycji, która - jak twierdzą - jest bardzo uciążliwa dla środowiska, a w tym przypadku dla mazurskich walorów, są dotychczasowi inwestorzy, m.in. dr Irena Eris, która pod Ostródą buduje hotel odnowy biologicznej, a także właściciel Zakładów Mięsnych Morliny Animex.

    Fabryki nie chcą także żeglarze, Izba Gospodarcza powiatu ostródzkiego i mieszkańcy stowarzyszeni w społecznym Komitecie "Zielona Ostróda". Przeciwnicy uważają i - jak twierdzą - mają na to dowody, że fabryki Kronospanu wypuszczają do środowiska niebezpieczne chemikalia i emitują pyły.

    Dyrektor Kronospanu Jerzy Wakuła powiedział, że za wcześnie, by mówić o projekcie inwestycji w Tyrowie i raporcie ekologicznym. Wskazał jednocześnie na korzyści z tej inwestycji. "Prace przy budowie fabryki w ciągu 12 miesięcy znajdzie półtora tysiąca osób, a zatrudnienie w samej fabryce ma wynieść 600 osób. Roczny przeróbdrewna będzie wynosił 1,5 mln m sześc." - powiedział.

    Przewodniczący rady nadzorczej firmy kosmetycznej dr Irena Eris Henryk Orfinger powiedział, że dwa i pół roku temu, gdy jego firma decydowała się na inwestycje w gminie Ostróda, radni zapewniali, że region ten pozostanie przyjazny środowisku. "Teraz stawiacie nas państwo w nieprzyjemnej sytuacji, gdy  zrealizowaliśmy już 50proc. inwestycji. Powstanie hotelu SPA (uzdrowiskowego - PAP) przyciągnie innych inwestorów" - przekonywał radnych Orfinger.

    Wiceprezes Animexu Marek Młynarczyk zagroził, że jeśli fabryka płyt wiórowych powstanie w gminie Ostróda, to Morliny przeniosą stąd produkcję.

    Przeciwnikiem inwestycji jest także burmistrz Ostródy Jan Nosewicz, który uważa, że tiry przewożące produkty z fabryki stworzą duży problem komunikacyjny dla miasta.

    Aby protestować przeciw inwestycji mieszkańcy gminy i miasta Ostróda zawiązali Społeczny Komitet "Zielona Ostróda". Tadeusz Cyczel z komitetu powiedział, że w ciągu dwóch dni przed sesją przeciwnicy fabryki zebrali pod protestem 400 podpisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane