Protest przed szczytem ekonomicznym w Davos

  • DI
opublikowano: 13-01-2018, 20:06

Około 1,5 tys. osób manifestowało w sobotę w Bernie przeciw Forum Ekonomicznemu w Davos oraz przeciw przyjazdowi prezydenta USA Donalda Trumpa na ten szczyt.

Protest przebiegał pokojowo, ale towarzyszyły mu wzmocnione środki bezpieczeństwa - podała policja.

Władze nie wydały pozwolenia na sobotni protest, toteż policja zablokowała dostęp do siedzib federalnego rządu oraz władz miejskich.

Agencja EFE przypomina, że w ostatnich latach demonstracje przeciw Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos przebiegają pokojowo, ale policja wzmacnia wszelkie środki bezpieczeństwa, jako że na początku obecnego wieku szczytom towarzyszyły gwałtowne protesty i zamieszki.

Tym razem to szwajcarskie media "rozpętały coś na kształt histerii" i zaczęły się domagać wprowadzenia w Davos szczególnych środków bezpieczeństwa na wieść o tym, że w szczycie udział weźmie Trump - pisze hiszpańska agencja. Blisko 3 tys. uczestników Forum ma strzec w tym roku około 5 tys. żołnierzy.

Pierwszego dnia szczytu, czyli 23 stycznia, w Zurychu ma się odbyć protest przeciw polityce prezydenta USA pod hasłem "Trump, witaj w piekle" - podaje EFE.

Prezydentowi w podróży do Davos towarzyszyć będą między innymi szefowie resortów dyplomacji, finansów i handlu - Rex Tillerson, Steve Mnuchin i Wilbur Ross; doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa H.R. McMaster, szef prezydenckiej kancelarii John Kelly oraz zięć i doradca Trumpa Jared Kushner.

Jak powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, prezydent cieszy się z możliwości "promowania amerykańskiej agendy pośród światowych przywódców", którzy spotkają się w Davos. Trump ma też zamiar "promować swą politykę wzmacniania amerykańskiego biznesu, amerykańskiego przemysłu oraz (wspierania) amerykańskich pracowników" - dodała Sanders.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu