Protokoły w centrum uwagi

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-02-2018, 22:00

W trakcie wczorajszej sesji na rynku walutowym inwestorzy mieli okazję zapoznać się z zapiskami z ostatniego posiedzenia Fedu.

Dziś natomiast przyjrzymy się bliżej „minutes” ze styczniowego posiedzenia władz Europejskiego Banku Centralnego.

Bloomberg

Tymczasem od początku tygodnia stopniowo umacnia się dolar, choć dynamika ruchu pozostaje ograniczona, a zdecydowana większość rynku w dalszym ciągu patrzy negatywnie na perspektywy dolara, pomimo ewidentnych sygnałów braku chęci inwestorów do podbijania kursu EUR/USD powyżej 1,25 USD. Najważniejszą przyczyną jest to, że o ile Fed teoretycznie tkwi w ramach zacieśniania polityki monetarnej, to zaczynają dołączać do niego inne instytucje, sygnalizujące również realizację takiego scenariusza. W tle obserwujemy wyraźną presję na ceny na rynku długu, w rezultacie czego rentowności 10-letnich papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych znajdują się najwyżej od 2014 r.

W Europie natomiast inwestorzy spekulują na temat osoby przyszłego szefa Europejskiego Banku Centralnego — największe szanse daje się Jensowi Weidmannowi z Bundesbanku, który historycznie wykazywał wyraźne przywiązanie do jastrzębiego nastawienia.

W przypadku złotego dwie ostatnie sesje przyniosły korektę zaskakującego ruchu (wzrostowego) z początku tygodnia. Zwyczajowo wraz z umocnieniem dolara obserwujemy również narastającą presję na wycenę walut rynków wschodzących, w tym złotego. Inwestorzy obserwują głównie sytuację na szerokim rynku, a krajowe czynniki zepchnięte zostały na dalszy plan. Nawet relatywnie mocne dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w styczniu nie zdołają zmienić nastawienia Rady Polityki Pieniężnej w zakresie projekcji stabilizacji stóp w kolejnych kwartałach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO analityk DM BOŚ

Polecane