Provimi chce kontroli nad Rolimpexem

Maciej Zbiejcik
19-03-2003, 00:00

Provimi Polska Holding, inwestor strategiczny Rolimpexu, wzywa do sprzedaży 11,5 mln akcji spółki po cenie 5 zł. Provimi chce mieć pełną kontrolę nad Rolimpexem.

Provimi kontroluje obecnie 42 proc. akcji Rolimpexu i chce dokupić brakujące 11,5 mln walorów, czyli 58-proc. pakiet. Inwestor giełdowego holdingu specjalizującego się w produkcji pasz otrzymał już na to zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zapisy na sprzedaż akcji rozpoczną się 25 marca i potrwają do 2 kwietnia 2003 roku. Spółka oferuje 5 zł za walor. Tyle też płacono za akcje Rolimpexu w poniedziałek. We wtorek Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła notowania spółki.

— Po cenie zaoferowanej w wezwaniu trudno będzie skupić Provimi wszystkie akcje. Rolimpex wykazuje ostatnio dobre wyniki, co mogło rozbudzić oczekiwania wielu inwestorów na wyższą cenę — przyznaje Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao SA.

Wezwanie dojdzie do skutku, gdy uda się skupić nieco ponad 1,5 mln akcji, czyli 7,71 proc. kapitału.

Znaczącym i pakietami akcji spółki dysponują EBOR i Skarb Państwa kontrolujący odpowiednio 10 i 5 proc. kapitału. Te instytucje raczej nie muszą odpowiedzieć na wezwanie. Sprzedawać walory mogą za to Pracownicza Grupa Inwestycyjna oraz Rolimpex Pracownicze Towarzystwo Inwestycyjne — spółki zależne od Provimi. W ich rękach znajduje się 15- -proc. pakiet walorów Rolimpexu.

Mimo, że inwestor strategiczny dąży do przejęcia pełnej kontroli nad spółką, na razie nie zamierza wycofywać emitenta z obrotu publicznego. Provimi zapowiada, że nie wystąpi z takim wnioskiem co najmniej do czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku Rolimpex zarobił netto 10 mln zł przy przychodach 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Provimi chce kontroli nad Rolimpexem