Prowadzisz taksówkę? Zadbaj o jej ubezpieczenie!

  • Materiał partnera
opublikowano: 29-03-2018, 12:27
aktualizacja: 29-03-2018, 12:29

Taksówki to specyficzne pojazdy, które każdego dnia są bardzo mocno eksploatowane. Z tego powodu nie każdy ubezpieczyciel chce sprzedawać polisy na takie samochody. Warto jednak poszukać odpowiedniej oferty i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie taksówki.

Taksówki jeżdżą po ulicach niemal wszystkich większych i mniejszych miast europejskich. To bez wątpienia najbardziej widoczne pojazdy na naszych drogach. W Warszawie jest ich ponad 11,5 tys. To więcej niż w Berlinie (7 tys. sztuk), ale zdecydowanie mniej niż w innych europejskich metropoliach – Madrycie (15,5 tys.), Paryżu (18 tys.) czy Londynie (62 tys.) (źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ile-jest-taksowek-w-warszawie-krakowie-poznaniu-wroclawiu-lodzi/wdyz3bh). Bez względu na to, czy mowa o stolicy Polski, czy Niemiec lub Wielkiej Brytanii, właściciele takich pojazdów wszędzie narażeni są na wypadki i uszkodzenia auta. Dobrym rozwiązaniem jest zatem postaranie się o odpowiednie ubezpieczenie samochodu.

Ubezpieczenie taksówki za granicą

Jak radzą sobie z ubezpieczeniem swojego samochodu taksówkarze z Europy Zachodniej? Warto sprawdzić to na przykładzie londyńskich „black cabs”, ponieważ właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii jeździ najwięcej taksówek w Europie. W kraju tym hasło Cheap taxi insurance cieszy się w wyszukiwarkach internetowych dużą popularnością, ponieważ taksówkarze starają się znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia. Od razu trzeba podkreślić, że są w znacznie lepszej sytuacji niż ich polscy koledzy, gdyż na tamtejszym rynku działają firmy, które specjalizują się w ubezpieczaniu taksówek (np. Taxi Insurer). Oferta takich przedsiębiorstw jest skierowana zarówno do korporacji taksówkowych (ubezpieczenie floty), jak i do indywidualnych właścicieli taksówek. Oczywiście mowa tu nie tylko o podstawowym rodzaju ubezpieczenia (Third Party Only), które można porównać do polskiego OC, ile raczej o rozszerzonych wariantach, które obejmują np. rekompensatę strat związanych z kradzieżą lub pożarem taksówki (Third Party, Fire and Theft) czy możliwość naprawy szkód powstałych w samochodzie na skutek działań pasażerów, czy też ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (Comprehensive).

A jak to wygląda w Polsce?

Niestety, często okazuje się, że w Polsce właściciele taksówek nie są mile widzianymi klientami ubezpieczycieli. Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek sprzedawać polisy OC na każdy rodzaj pojazdów, ale bronią się przed tym, jak tylko mogą w granicach prawa. Z tego między innymi powodu przy wycenie polisy żądają podania przeznaczenia samochodu. Jeśli okaże się, że auto ma być taksówką, cena ubezpieczenia może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku samochodu użytkowanego prywatnie. Oczywiście wynika to z faktu, że taksówki są intensywniej eksploatowane i bardziej narażone na kolizje lub wypadki, co oznacza, że ryzyko ubezpieczyciela jest znacznie większe.

W przypadku taksówek warto zadbać także o dodatkowe ubezpieczenie. Tutaj również można napotkać na problemy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zawiera w polisach AC zapis, że ochrona nie dotyczy samochodu wykorzystywanego w celach zarobkowych. Rozwiązaniem może być skorzystanie z ubezpieczenia floty pojazdów, ale w przypadku pojedynczej taksówki nie jest to możliwe. Można za to skorzystać z ubezpieczenia niestandardowego, które jest specjalnie dopasowywane do potrzeb konkretnego klienta, ale jego koszty nie są małe. Nieco lepiej jest w przypadku ubezpieczenia NNW, które u czołowych ubezpieczycieli w Polsce nie jest dzielone na ochronę kierowcy oraz pasażerów aut prywatnych i używanych do celów zarobkowych.

Chociaż ubezpieczenie taksówki za granicą (np. w Wielkiej Brytanii) okazuje się dużo łatwiejsze niż w Polsce, również w naszym kraju właściciele takich pojazdów nie powinni rezygnować z ochrony ubezpieczyciela. Mając dobrze dobraną polisę, taksówkarz będzie mógł skupić się przede wszystkim na swojej pracy, a nie na obawach z powodu wizji uszkodzenia auta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu