Prowincja jest w naszych głowach

MBE
opublikowano: 24-06-2010, 10:56

Prezydent cieszy się z członkostwa Polski w UE, ale zazdrośnie zerka w stronę Dalekiego Wschodu.

Były wojewoda świętokrzyski. W swojej karierze zawodowej  przeszedł wszystkie szczeble - był majstrem, kierownikiem, dyrektorem i prezesem. Dziś zarządza miastem już drugą kadencję. Zapewnia, że woli być prezydentem Kielc niż premierem.

Zobacz więcej

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc


Zanim zasiadłem w fotelu prezydenta…
…w rządzie Jerzego Buzka miałem zaszczyt być wojewodą świętokrzyskim, a wcześniej pracowałem jako inżynier budowlany w dużej firmie na stanowiskach od majstra do prezesa zarządu.

Zostałem prezydentem, żeby...
…przenieść pewne dobre standardy obowiązujące w gospodarce do samorządu. By moje rodzinne miasto Kielce stało się dumą jego mieszkańców.

Największym atutem mojego miasta są…
…jego mieszkańcy, wspaniała historia, zabytki i niepowtarzalne warunki przyrodnicze, wyjątkowe na skalę europejską. Kielce to „największe muzeum geologii pod gołym niebem”, gdzie można znaleźć skały prawie wszystkich formacji ostatnich 600 milionów lat historii Ziemi.

Na pewno trzeba zmienić…

…mentalność mieszkańców naszego miasta. Wielu z nich ma poczucie, że mieszka na prowincji. A przecież prowincja jest w naszych głowach. Czując się obywatelami świata i nosząc wysoko podniesiona głowę możemy zdobywać szczyty. To wyzwanie niezwykle trudne, ale nie niemożliwe do zrealizowania.

Moim największym sukcesem jest…

…maksymalne wykorzystanie pomocy finansowej Unii Europejskiej, jakie było do osiągnięcia. W Kielcach są i będą realizowane w najbliższych latach inwestycje unijne wartości ponad 1 mld EUR. W jednej czwartej beneficjentem tej pomocy jest urząd miasta. Ten wynik w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest absolutnym rekordem Polski.

Moim największym błędem był...
…konflikt z załogą MPK. Próba prywatyzacji komunikacji miejskiej została zablokowana przez związki zawodowe i doszło do kilkunastodniowego paraliżu w mieście. Doprowadziłem w finale do prywatyzacji w inny niż planowałem wcześniej sposób i dzisiaj, już prywatna firma MPK, ma się nieźle.

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych to…
…przyspieszyłbym realizację inwestycji planowanych po 2010 r.

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć…
…jestem dumny z ich osiągnięć, a ja spowoduję, że oni będą dumni z miasta, w którym przyszło im działać.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno – prywatnym…

…to przypominam sobie wypowiedź jednego z samorządowców: „przepisy prawa nie stanęły po stronie rozwoju, a jedynie dały nadzieję na pracę prokuratorom”.

Gdy myślę o Unii…
…z jednej strony jestem dumny z członkostwa Polski w zjednoczonej Europie, a z drugiej - jestem zmartwiony perspektywami nie dającymi bez rewolucyjnych zmian konkurować przede wszystkim z Dalekim Wschodem. W perspektywie kilkunastu lat albo Polska powinna być w silnej zjednoczonej Europie, albo silna powinna być Polska.

Gdybym był premierem…
…nie mógłbym być prezydentem Kielc, a to by mnie bardzo bolało.

Kiedy już odejdę ze stanowiska prezydenta…
…i pozwoli mi na to zdrowie, wrócę na parę lat do mojego zawodu inżyniera budowlanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Prowincja jest w naszych głowach