Pruski: nieuchwalenie budżetu będzie oznaczać realizację prowizorium budżetowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 19:50

Pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego Jerzy Pruski powiedział w czwartek w Lublinie, żeewentualne nieuchwalenie budżetu przez Sejm oznaczałoby, że będzie obowiązywało prowizorium budżetowe, czyli plan finansowy państwa byłby realizowany zgodnie z propozycją rządową.

Pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego Jerzy Pruski powiedział w czwartek w Lublinie, żeewentualne nieuchwalenie budżetu przez Sejm oznaczałoby, że będzie obowiązywało prowizorium budżetowe, czyli plan finansowy państwa byłby realizowany zgodnie z propozycją rządową.

    "Jeszcze nie zdarzyło się, by w Polsce plan finansowy oparty był na prowizorium. Wymowa będzie taka, że parlament w obecnym jego kształcie nie był w stanie uchwalić podstawowej ustawy, jaką jest ustawa budżetowa. Wymowa jest oczywista" - powiedział Pruski podczas konferencji w Lublinie.

    "Ponieważ propozycja rządowa istotnie nie odbiega od tych poprawek, które są teraz analizowane - pomijam te, które wykraczają, czy które zmieniają deficyt budżetowy - od strony czysto technicznej nie będzie to miało znaczenia, które by zmieniło funkcjonowanie planu finansowego państwa, natomiast swoją wymowę, oczywiście, by miało" - powiedział Pruski.

    Wiceprezes NBP nie chciał komentować sytuacji politycznej w kraju. "Rynki finansowe w ostatnim okresie, w ostatnich kilku latach, działają w ten sposób, by uwzględnić wszystkie możliwe ryzyka związane z funkcjonowaniem danej gospodarki. Ponieważ funkcjonowanie gospodarki bardzo zależy od rozwiązań, które mają charakter często polityczny czy ustawowy, tego typu ryzyka są również uwzględniane przez rynki finansowe" - powiedział.

    Pytany o możliwość ograniczenia zaciągania kredytów w obcej walucie Pruski odpowiedział, że właściwą instytucją do wydawania rekomendacji w tym względzie jest Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. "Analizowana jest obecnie sytuacja i być może jakichś wskazówek, czy jakichś rekomendacji, należy oczekiwać. Mówimy o niedalekiej przyszłości" - powiedział.

    Pruski spotkał się w Lublinie m.in. z miejscowymi przedsiębiorcami. Wygłosił dla nich wykład nt. ewolucji systemu kursowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane