Pruski: Stopy nieskuteczne, trzeba zagrać pieniądzem

Biznes Informacje Polsat News, DI
opublikowano: 12-03-2009, 12:53

"Polityka stopy procentowej nie jest już tak efektywna, jak była wcześniej. Stopa procentowa straciła  swoją skuteczność. WIBOR przestał być traktowany przez sektor bankowy jako stopa, która określa koszt pozyskania pieniądza. Teraz podstawowym narzędziem powinna być podaż pieniądza" - powiedział Jerzy Pruski, prezes PKO BP, w  wypowiedzi dla Biznes Informacji Polsat News.

- Jestem zwolennikiem wejścia do strefy euro tak szybko, jak to możliwe. Był taki moment, rok 2006, w którym mogliśmy wejść do ERM2, kiedy parametry makroekonomiczne mieliśmy znakomite. Wszystkie kryteria konwergencji można było stosunkowo łatwo spełnić - przypomniał szef PKO BP.

Jerzy Pruski uważa, że: "jednym z największych zagrożeń, przed jakim staje gospodarka polska, jest wymyślenie sposobów, które złagodziłby zajawisko ogranicznia akcji kredytowej w systemie finansowym".

Pruski mówił o koniecznych działaniach NBP: "Powinny być połączone dwa elementy, które wyeliminują dwie podstawowe bariery stojące na przeszkodzie akcji kredytowej. Muszą być środki, które zwiększą możliwość kreacji kredytu przez sektor bankowy, i należy ograniczyć ryzyko prowadzenia działalności kredytowej, bo jest ono znacznie większe w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno."

Prezes PKO PB uważa, że NBP, poza coraz mniej skutecznym stosowaniem stopy procentowej, powinnien wzmocnić swoje narzędzia polityki pieniężnej o wzrost podaży pieniądza. "Warto rozważyć propozycję, która jest właściwie na stole i rząd ją proponuje, czyli porączenie działalności kredytowej sektora bankowego. Sądzę, że warto zastanowić się nad takim wariantem tych poręczeń, który by dotyczył tylko przyrostu akcji kredytowej w sektorze bankowym. I można sobie wyobrazić taki system progresywny, w którym skala  poręczeń będzie rosła w miarę wzrostu aktywności akcji kredytowej poszczególnych banków" - tłumaczył Pruski w Biznes Informacjach Polsatu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Biznes Informacje Polsat News, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pruski: Stopy nieskuteczne, trzeba zagrać pieniądzem