Prywatne ratownictwo przed wywłaszczeniem

IWA
opublikowano: 07-02-2018, 22:00

Upaństwowienie usług związanych z ratowaniem życia jest nieuzasadnione — uważają eksperci Lewiatana.

Projekt ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, nad którym pracuje obecnie Sejm, eliminuje z rynku usług medycznych prywatnych przedsiębiorców — alarmuje Konfederacja Lewiatan. Organizacja podkreśla w swoim stanowisku, że po upaństwowieniu tego ratownictwa konieczne będzie odtworzenie całej jego struktury, zbudowanej i utrzymywanej przez podmioty prywatne w ostatnich kilkunastu latach — czyli zapewnienie lekarzy, zakup ambulansów i wyposażania.

W ocenie Lewiatana nie dokonano oceny kosztów tego przedsięwzięcia, co jest sprzeczne z zasadami gospodarowania publicznymi pieniędzmi.

— Zadania z zakresu ratownictwa medycznego nie są realizowane lepiej tylko dlatego, że dysponent jest państwowy. W żadnym z raportów Najwyższej Izby Kontroli nie wskazano, że forma własności ma jakiekolwiek znaczenie przy wykonywaniu usług medycznych — przekonuje dr Dobrawa Biadun, radca prawny i ekspertka Lewiatana.

Przypomina, że prawo międzynarodowe, w tym Unii Europejskiej, chroni przed wszelkimi działaniami państwa polegającymi na wywłaszczeniu pośrednim oraz przed praktykami z tym równoznacznymi.

Sąd arbitrażowy w sprawie Ronalda S. Laudera przeciwko Republice Czeskiej stwierdził: „pośrednie wywłaszczenie albo nacjonalizacja jest środkiem, który nie wiąże się z przejęciem majątku, ale skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie. Przyjmuje się, że działania mogące skutkować pośrednim wywłaszczeniem stanowią szeroki wachlarz i każdy przypadek powinien być rozstrzygany na podstawie zaistniałych okoliczności”.

Konfederacja Lewiatan prognozuje, że nowe przepisy doprowadzą do sytuacji, w której podmioty prywatne nie będą mogły korzystać z majątku, aby móc przystąpić do konkursu i ubiegania się o zawarcie umowy o świadczenie usług. [IWA] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane