Prywatne szkoły wyższe lepiej bronią się przed niżem demograficznym

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 04-11-2005, 11:34

Skutki niżu demograficznego po raz pierwszy w tym roku odczuły wyższe uczelnie w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało wyniki lipcowej i wrześniowej rekrutacji.

Skutki niżu demograficznego po raz pierwszy w tym roku odczuły wyższe uczelnie w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało wyniki lipcowej i wrześniowej rekrutacji.

Z ministerialnych statystyk wynika, że liczba studentów nie wzrosła, a szkoły wyższe oferowały w tym roku o prawie 100 tysięcy więcej miejsc niż było maturzystów. Na wszystkie rodzaje studiów w uczelniach państwowych przyjęto w tym semestrze o prawie 10 tysięcy mniej studentów niż rok temu. Rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Artur Lompart przyznaje, że uczelnia ma problemy z zapełnieniem miejsc nawet na tak prestiżowych kierunkach jak prawo. Na razie dotyczy to wyłącznie studiów zaocznych i wieczorowych.

Mniej skutki niżu odczuły prywatne uczelnie. Liczba ich studentów zmalała o 6 tysięcy. Te szkoły zyskują dzięki zamiejscowym wydziałom, a także dzięki przyjmowaniu studentów z zagranicy. Za 10 lat maturzystów ma być o około 40 procent mniej niż obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane