Prywatni inwestorzy sięgają po spółki lekkie

Artur Sulejewski
opublikowano: 11-07-2000, 00:00

Prywatni inwestorzy sięgają po spółki lekkie

Poniedziałkowe notowania zakończyły się 2-proc. wzrostem ceny akcji Garbarni Brzeg. Kurs dobił do poziomu 5 zł — najwyższego w ciągu roku. Zainteresowanie tymi walorami, które nie pozostaje bez wpływu na ich cenę, to — jak łatwo można się domyślić — skutek zwrócenia uwagi na spółkę przez jedną z najbardziej aktywnych rodzin na naszym rynku kapitałowym, która najpierw postawiła na Boryszew, a następnie pojawiła się w Oławie.

W KLASYFIKACJI sektorowej spółek giełdowych, którą prowadzi giełda, Garbarnia Brzeg występuje jako reprezentant przemysłu lekkiego. Akcjonariusze tej grupy emitentów przez długi okres nie mogli doszukać się korzyści bycia ich współwłaścicielami. Kłopoty sektora odbiły się na jego wynikach finansowych.

SPORE grono spośród spółek z branży lekkiej kończy kolejne lata obrotowe stratami — co niemal należy już do tradycji. Z tego powodu (poza nielicznymi wyjątkami) posiadacze ich akcji nie mogą liczyć na wypłatę dywidendy, choćby w symbolicznej wysokości. Akcjonariuszy nie rozpieszczają również notowania giełdowe. Ten segment rynku zazwyczaj nie nadąża za całą resztą i nie uczestniczy w spektakularnych wzrostach, gdy na GPW dominuje hossa.

JEDNAK od czasu do czasu poszczególne przedsiębiorstwa zaczynają przypominać o sobie. Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w przypadku Garbarni Brzeg. Wcześniej stało się to udziałem akcji m.in. Wistila, Łukbuta czy Ariela. Zainteresowanie pobudza inicjatywa indywidualnych inwestorów. W przeciwieństwie do innych sektorów (banki, budowlanka), po które chętniej sięga zagraniczny kapitał rozpoczynając penetrację od największych, sektorem lekkim zaczynają się interesować prywatni, krajowi inwestorzy. W tej branży akwizycja rozpoczyna się od najmniejszych podmiotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane