Prywatni partnerzy mogą pomóc służbie zdrowia

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 08-06-2010, 00:00

Medyczne projekty publiczno-prywatne to w Polsce wciąż rzadkość. Za granicą jednak przybywa takich placówek

Gwarancja zwrotu nakładów to tylko jeden z atutów systemu PPP

Medyczne projekty publiczno-prywatne to w Polsce wciąż rzadkość. Za granicą jednak przybywa takich placówek

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma długoterminowej współpracy między podmiotami publicznymi i prywatnymi przy realizacji zadań publicznych. Nie oznacza to jednak sprywatyzowania placówek medycznych. Funkcja PPP nie sprowadza się też jedynie do zapewnienia finansowania.

Współpraca

Partnerzy powinni ustalić wszystkie szczegóły działania przyszłej placówki już na etapie projektowania i planowania. To najważniejsza część projektu, gdyż od tego zależy, czy utrzymanie obiektu będzie wymagało dodatkowych nakładów w kolejnych 20-30 latach. Planowanie, doradztwo i dbałość o realizację projektu należą do głównych zadań partnera prywatnego. Obowiązkiem partnera publicznego jest natomiast zapewnienie kapitału.

Podstawową różnicą między publicznymi placówkami medycznymi, a powstającymi w wyniku porozumień PPP jest dochodowość. Medyczne projekty publiczno-prywatne trzeba tak przygotować, by poniesione nakłady w przyszłości się zwróciły.

— W Polsce nie ma tradycji projektowania pod budżet. Brakuje wiedzy na temat powiązania sposobu zaprojektowania placówki z kosztami jej utrzymania. Niezwykle rzadko zdarza się też całościowe wykonawstwo, które szczególnie w przypadku obiektów medycznych gwarantuje właściwy poziom i sposób ich wykonania. Odpowiedzialność spoczywa wtedy na jednej firmie, która powinna dysponować wiedzą na temat działania placówek służby zdrowia, a nie tylko z dziedziny architektury i budownictwa — komentuje Nisan Gertz, dyrektor ds. inwestycji medycznych w Red Med Development.

Sytuacja prawna

W Polsce stworzono już ramy prawne dla prowadzenia przedsięwzięć na zasadach PPP. Problemem może być jednak brak wytycznych do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym, która stanowi podstawę do prowadzania tego typu projektów. Warunkiem jest możliwość znalezienia odpowiednich partnerów, którzy umieliby pomóc stronie publicznej zrealizować takie inwestycje w polskich warunkach.

Barierą jest podpisywanie przez NFZ zobowiązań na maksimum trzy lata, co nie zabezpiecza rentowności nowej placówki w długoterminowej perspektywie. Co więcej, do skutecznego inicjowania projektów PPP w naszym kraju konieczne jest także wsparcie instytucjonalne i polityczne.

Projekty w Europie

W projektach realizowanych w Europie Zachodniej partnerów publicznych wspiera budżet państwa, ponieważ władze lokalne czy regionalne nie są wstanie ponosić kosztów takich inwestycji. W Austrii wsparcie wynosi 30-50 proc. wartości inwestycji. W Wielkiej Brytanii od początku lat 90. do końca 2008 r. zrealizowano 935 projektów PPP o łącznej wartości 66 mld funtów. Kontrakty oparte na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego stanowią około 10-15 proc. wydatków inwestycyjnych sektora publicznego i przynoszą oszczędności przekraczające 20 proc. w porównaniu z tradycyjnymi formami zamówień publicznych.

W Polsce projekty w ramach PPP dopiero raczkują. Szpital Powiatowy w Żywcu na 300 łóżek ma być pilotażową placówką.

— Jeśli budowa szpitala zakończy się sukcesem, inne spółki medyczne w Polsce będą się mogły przekonać jak działa współpraca publiczno-prywatna, która za granicą cieszy się popularnością — mówi Krzysztof Droń z firmy Vamed Group, która stara się o możliwość realizacji inwestycji w Żywcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane