Prywatny PMI przemysłu Chin najniżej od 15 miesięcy

opublikowano: 02-08-2021, 07:33

Nieoficjalny wskaźnik aktywności przemysłu chin spadł w lipcu do najniższej wartości od 15 miesięcy. Oficjalny był najniższy od 17 miesięcy, informuje Reuters.

Publikowany przez Caixin/Markit PMI przemysłu Chin spadł w lipcu do 50,3 z 51,3 w czerwcu. Ma najniższą wartość od kwietnia 2020 roku, ale utrzymanie się powyżej 50 oznacza dalszy wzrost aktywności.

Analitycy ankietowani przez Reutersa prognozowali spadek wskaźnika, ale do 51,1.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W sobotę chiński urząd statystyczny informował, że oficjalny wskaźnik aktywności przemysłu Chin spadł w lipcu do 50,4 i był najniższy od lutego 2020 r. kiedy zaczęto zamykać gospodarkę z powodu pandemii.

Oficjalny PMI przemysłu Chin dotyczy głównie dużych, państwowych firm. Nieoficjalny bardziej skupia się na mniejszych i prywatnych.

- Gospodarka wciąż poddawana jest dużej presji hamującej – skomentował nieoficjalny odczyt PMI przemysłu Wang Zhe, ekonomista Caixin Insight Group. – Wysokie ceny produktów zmniejszyły popyt, szczególnie w obszarze dóbr konsumpcyjnych i dóbr pośrednich – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane