Przebudzenie sprzedających

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 09-11-2017, 20:03

Dzisiaj przerwana została dobra passa z ostatniego czasu, kiedy przy niskiej zmienności niemalże z dnia na dzień na wielu światowych parkietach bite były kolejne rekordy.

Nie dalej jak wczoraj, w rocznicę wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, wszystkie trzy główne amerykańskie indeksy ustanowiły nowe historyczne maksima. Dzień później samo otwarcie prowadziło do największych spadków od dwóch miesięcy.

Już podczas notowań na rynkach azjatyckich było widać, że z parkietami jest coś nie tak. Początek sesji przebiegał bowiem bardzo pomyślnie, po czym zakończenie wypadało wyraźnie słabiej i prowadziło do zaskakujących zniżek. Nie były one duże, ale zasiały pewien niepokój. Na Starym Kontynencie początek notowań, choć lekko spadkowy, był spokojny. Lokalnie w tym czasie analizowano wyniki publikowane przez spółki, zarówno te szacunkowe, jak i finalne. Pozytywnie wyróżniała się spółka Benefit Systems, a negatywnie sprzedawca obuwia CCC.

Wczesnym popołudniem sentyment zaczął się wyraźnie pogarszać i to na całym świecie. Zniżki niemieckiego DAX-a powiększyły się z 0,1% do 1%. Kontrakty w USA również zanurkowały, podobnie jak wszystkie rynkowe segmenty na GPW. Szczególnie dotkliwe było to dla bardzo ostatnimi czasy poturbowanych małych spółek. Ich indeks wyznaczył nowe tegoroczne minima i spadł do dołków z listopada minionego roku, z poziomu których rozpoczęło się późniejsze spektakularne odbicie w I kwartale tego roku. Jednocześnie opublikowano najnowsze dane o nastrojach inwestorów indywidulanych, które pokazały wyraźną przewagą pesymistów, największą od czerwca minionego roku, czyli pamiętnego okresu referendum w sprawie Brexitu. Z czysto kontrariańskiego punktu widzenia daje to pewną nadzieję na zmianę w tym segmencie.

Najpierw jednak zatrzymaniu muszą ulec systematyczne spadki, które sięgnęły dzisiaj 0,6%. Jeszcze gorzej było w przypadku spółek największych, gdzie straty wyniosły 1,4%. Nie ominęły one silnych z początku tygodnia banków, które straciły na wartości 1%. Sam indeks WIG20 w ciągu dwóch dni stracił więcej niż zyskał przez bardzo udany poniedziałek i wtorek, co aż nadto potwierdza trwający trend boczny, z którego we wtorek nie udało się wybić. Jednocześnie słaba postawa europejskich parkietów jest rysą na globalnym sentymencie, który jeszcze na początku tygodnia wielu komentatorów opisywało w samych superlatywach.   

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane