Przecena na kontraktach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-02-2023, 13:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd, toczące się w czerwonych obszarach sugerują, że zamykająca tydzień sesja za Atlantykiem może toczyć się pod dyktando strony podażowej.

Mark Kauzlarich/Bloomberg

Na około dwie godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym kontrakty na DJ IA spadały o 0,22 proc. Z kolei futures na S&P500 traciły 0,55 proc. Natomiast na Nasdaq 100 zniżkowały o 1,20 proc.

Przecena futures nie przesądza jednak realizacji spadkowego scenariusza. Wiele zależeć może od „jakości” danych z amerykańskiego rynku pracy, które są drugim po środowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych w skali ważności wydarzeniem w tym tygodniu. Bo to do kondycji rynku pracy w największej gospodarce świata w dużej mierze uzależniona jest polityka Fed.

Po udanej, szczególnie w segmencie spółek technologicznym czwartkowej sesji apetyty były duże na kontynuacje rajdu na Nasdaq, jednak nastroje popsuła prezentacja raportów kwartalnych Apple, Amazona i Alphabet. Rozczarowały one przede wszystkim ostrzeżeniami przed prognozowanym spadkiem przychodów i zysków. W rezultacie w handlu przedsesyjnym ich udziały spadają od 3 do ponad 4 proc.

Z powodu słabych rezultatów inwestorzy pozbywają się tez akcji dwóch innych rynkowych gigantów, z tym, że reprezentujących bardziej tradycyjne sektory gospodarki, Forda i Starbucksa.

Jak wspomniano wcześniej, o przebiegu sesji przesądzić mogą dane makro. Rynek oczekuje, że dane Departamentu Pracy pokażą, że w styczniu gospodarka dodała 185 tys. miejsc pracy, mniej niż 223 tys. w grudniu. Z kolei stopa bezrobocia ma wzrosnąć do 3,6 proc. z grudniowego poziomu 3,5 proc.

Oprócz raportu z rynku pracy zaprezentowane zostaną jeszcze indeksy PMI i ISM dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych w styczniu. OW obu przypadkach spodziewana jest poprawa, a nawet ISM ma wyjść ponad próg 50 pkt oddzielający kurczenie się od ekspansji danej gałęzi gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane