Przecena surowców pogrążyła giełdy Ameryki Łacińskiej

Anna Borys
opublikowano: 20-08-2008, 00:00

Globalne fundusze w popłochu uciekają z Ameryki Łacińskiej. Według Emerging Portfolio Fund Research, w ostatnich 10 tygodniach z tamtejszych rynków wyparowało 3,45 mld USD, co stanowi 6,26 proc. aktywów zainwestowanych w tamtym regionie przez międzynarodowe fundusze inwestycyjne. Główny indeks na parkiecie w Sao Paulo stracił od początku lipca 16 proc. W Meksyku było tylko odrobinę lepiej. Wskaźnik Bolsa Index spadł w tym okresie o 9,35 proc.

Inwestorzy, pozbywając się akcji, reagują na załamanie na rynku surowców. Notowania towarów wykazują sześciomiesięczne minima. Cena ropy naftowej z 145 USD za baryłkę zjechała do 111 USD, czyli o 23,45 proc. Z tego powodu kapitał wyciekał z rynku rosyjskiego. Po raz pierwszy w tym roku negatywne saldo pokazał także region MENA (Bliski Wschód i Północna Afryka).

Do łask inwestorów wrócił silnie przeceniony region azjatycki. Kapital płynie na giełdy w Chinach, Indiach i Korei Południowej. W Indiach indeksy zaczęły odrabiać straty. Wskaźnik SENSEX 30 zyskał od początku wakacji 11,73 proc. Słabiej wygląda sytuacja na parkiecie w Szanghaju, który spadł w tym czasie o 11,74 proc. Region azjatycki ma jednak szansę na odrobienie strat. Pomagają taniejące surowce, które zmniejszają presję na inflację. A to w konsekwencji oznacza, że banki centralne nie będą musiały drastycznie podnosić stóp procentowych. Taki scenariusz to dobra wiadomość dla firm, którym łatwiej będzie spłacić zaciągnięte kredyty. Tańsze będą także inne źródła finansowania.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu