Przecena zjadła wszystkie zyski ostatniego półrocza

Anna Borys
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Klienci krajowych funduszy inwestujących na warszawskiej giełdzie liczą straty. Większość z nich ma ujemne saldo z ostatniego półrocza. Tylko trzy na 36 funduszy przyniosły zyski. W najlepszej sytuacji są klienci Noble Funds Subfundusz Akcji. Portfel tego funduszu w ostatnich sześciu miesiącach zyskał 2,3 proc. Na drugiej pozycji uplasował się Lukas subfundusz Lukas Akcyjny. Wypracował on stopę zwrotu na poziomie 0,9 proc. Podium zamyka DWS Polska Akcji z wynikiem 0,8 proc.

Najsłabiej z przeceną poradził sobie Fortis subfundusz Fortis Akcji. Jego klienci w ostatnim półroczu stracili 19,6 proc. Portfel Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego schudł o 17,1 proc. Wartość jednostki inwestycyjnej Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego zjechała nieco mniej

— o 16,1 proc.

To jednak dopiero początek złych wiadomości, bo wyceny jednostek są na 14 listopada. Nie uwzględniają zatem końcówki poprzedniego tygodnia — tj. czarnego czwartku, kiedy sWIG80 i mWIG40 traciły blisko 5 proc., i kiepskiego piątku. Można się spodziewać, że wyceny funduszy działających w sektorze małych i średnich spółek spadną jeszcze o blisko 10 proc. To oznacza, że niektóre produkty pokażą straty w ostatnim roku. Pytanie, gdzie jest dno? W obecnej sytuacji dużo będzie zależało od zachowania klientów TFI. Kolejne umorzenia jednostek inwestycyjnych zmuszą fundusze do dalszej wyprzedaży aktywów. W konsekwencji klienci mogą sami nakręcić spiralę spadków.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu