Przecenione euro odzyskuje grunt pod nogami

Łukasz Bugaj Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 14-01-2011, 10:42

Wczoraj obserwowaliśmy kontynuację poprawy nastroju na rynkach. Wzrosty jednak nie były domeną akcji, ale waluty wspólnotowej, która wcześniej mocno przeceniona, teraz dostała skrzydeł po udanych aukcjach długu peryferyjnych krajów strefy.

Wczoraj miała miejsce udana aukcja hiszpańskich pięcioletnich obligacji wartych 3 mld euro. Oprocentowanie co prawda wzrosło względem poprzedniej aukcji, ale znalazło się bardzo wielu chętnych, którzy postanowili na tym skorzystać i nie bali się zbytnio o swoją inwestycję. Oczywiście ciężko jest mówić, że ten jedyny czynnik dawał siłę bykom, gdyż gra rynkowa nie jest tak prosta. Zresztą wzrosty na parkietach były kruche i przerywane korektami.

Te korekty powodowane były między innymi publikacjami makro. Inwestorzy skupili się na cotygodniowej publikacji o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zaskoczyła negatywnie wzrostem do poziomu 445 tys. Zniknął efekt świąt i niestety powróciliśmy do niezbyt zachęcających poziomów, które nieco obniżyły optymizm. Tym niemniej inne informacje takie jak niższy od prognoz deficyt handlowy USA działały w drugą stronę. Pamiętać bowiem trzeba, że niższy deficyt pozytywnie wpływa na PKB jak i jest po myśli rządzących chcących z USA uczynić maszynę eksportową.

Dla porządku należy wspomnieć o decyzjach jakie podjęły banki centralne. Zarówno ECB jak i BoE nie zmieniły parametrów swojej polityki monetarnej, co jak nietrudno się domyśleć było oczekiwane i wpływu na rynki nie miało. Mówiąc o samych parkietach Warszawa dzięki fixingowi zanotowała kosmetyczną zwyżkę, a Wall Street po kolejnej sesji o małej zmienności zamknęła się niewielkimi spadkami.

Najciekawiej wyglądał rynek walutowy, gdzie euro wyraźnie się umocniło. Tym samym szybko dotarliśmy do poziomów oporu i teraz okaże się na ile zdeterminowane są osoby, które uwierzyły w trwałą integralność strefy euro i kupiły wspólnotową walutę. Złoty umocnił się, ale tylko względem dolara. Relacja EUR/PLN jest blisko ważnych poziomów, którym pokonanie nie będzie takie łatwe.                      

Komentarz przygotował
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane