Przeciw lawinie pozwów

DI
opublikowano: 28-11-2012, 00:00

Resort sprawiedliwości przygotował przepisy, wymierzone w „prokonsumenckie” stowarzyszenia, które gnębią małe firmy.

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) zamierza ukrócić narastającą praktykę wytaczania pozwów przez stowarzyszenia podające się za prokonsumenckie. Chce sześciokrotnie obniżyć stawkę za czynności prawnika, która często staje się kartą przetargową w tego typu sprawach — z 360 zł do 60 zł. Przedsiębiorstwa — zwłaszcza małe i średnie — nieświadomie zawierają czasami w swoich regulaminach i wzorcach umów niedozwolone klauzule. Tropią je stowarzyszenia zajmujące się „przeczesywaniem” internetu i wyszukiwaniem przepisów, które mogłyby zostać uznane przez sąd za niedozwolone. Po znalezieniu niedozwolonych zapisów w regulaminie radca prawny bądź adwokat reprezentujący dane stowarzyszenie kieruje pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W pozwie wnosi też, by sąd zasądził od pozwanego przedsiębiorcy koszty postępowania.

Następnie zainteresowani dostają projekt ugody, w którym pozywający zobowiązuje się do wycofania pozwu w zamian m.in. za zapłacenie 360 złotych. Z danych MS wynika, że o ile w 2004 r. takich spraw wpłynęło tylko 115, o tyle w 2010 r. było ich już 3909, rok później — 5976, a tylko w pierwszej połowie tego roku wpłynęło 9179 pozwów.

Projekty obu rozporządzeń w tej sprawie — jednego dotyczącego radców prawnych, drugiego dotyczącego adwokatów — są już po uzgodnieniach międzyresortowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy