Przeciwnicy genetycznie modyfikowanej żywności będą szukać sojuszników w Sejmie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 17:34

Przeciwnicy genetycznie modyfikowanej żywności (GMO) liczą, że uda im się zdobyć poparcie parlamentarzystów i w Polsce jej produkcja i uprawy zostaną zakazane. W czwartek w Krakowie posłanka PiS Barbara Bubula zapowiedziała, że będzie szukała sojuszników dla tej sprawy w Sejmie.

Przeciwnicy genetycznie modyfikowanej żywności (GMO) liczą, że uda im się zdobyć poparcie parlamentarzystów i w Polsce jej produkcja i uprawy zostaną zakazane. W czwartek w Krakowie posłanka PiS Barbara Bubula zapowiedziała, że będzie szukała sojuszników dla tej sprawy w Sejmie.

    "Będziemy starali się znaleźć jak najwięcej sojuszników nie tylko w PiS. Ufam, że w LPR, w klubach PSL, Samoobrony i PO będą posłowie, którzy widzą powagę sytuacji i chcą, żeby obietnica rządu o uczynieniu Polski strefą wolną od genetycznie modyfikowanej żywności była spełniona" - mówiła PAP Barbara Bubula.

    W Polsce 14 samorządów wojewódzkich podjęło już uchwały, że regiony te chcą być wolne od GMO. Jednak są to wyłącznie deklaracje.

    Jak powiedziała w czwartek PAP wiceprezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi Jadwiga Łopata, laureatka nagrody Goldmana, nazywanej ekologicznym Noblem, w naszym kraju nie ma przepisów, na podstawie których można wyegzekwować od rolników np. zakaz używania genetycznie modyfikowanych nasion.

    Według Łopaty, Komisja Europejska zatwierdziła do tej pory listę 21 produktów genetycznie modyfikowanych (są to głównie różne odmiany kukurydzy i rzepaku), które mogą być uprawiane w Europie, a w kolejce czeka kolejnych 30 produktów.

    Tymczasem wiele państw sprzeciwia się takim uprawom lub wprowadziło już ograniczenia ich stosowania, m.in. Włochy, Grecja, Francja, Austria. W ostatnią niedzielę w referendum 55 proc. Szwajcarów opowiedziało się za pięcioletnim moratorium na produkcję GMO oraz import genetycznie modyfikowanych organizmów zwierzęcych.

    GMO to organizmy, które powstały w wyniku manipulacji materiałem genetycznym. Dzięki temu powstają odmiany, które nie pojawiłyby się w środowisku naturalnym - np. zboża odporne na insekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane