Przeciwnicy niepodległości Szkocji z niewielką przewagą

PAP
opublikowano: 12-09-2014, 14:59

Przeciwnicy niepodległości Szkocji mają dwa punkty procentowe przewagi nad jej zwolennikami w opublikowanym w piątek sondażu, który przeprowadzono mniej niż tydzień przed referendum niepodległościowym. 51 proc. badanych chce pozostania w W. Brytanii.

Sondaż przeprowadził ośrodek ICM dla dziennika "Guardian". Za niepodległością opowiedziało się 49 proc. respondentów, którzy już zdecydowali, jak będą głosować. 17 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji.

Udział w referendum zapowiada 87 proc. pytanych. Badanie ICM pokazuje, że niepodległość Szkocji cieszy się największą popularnością wśród młodych ludzi w wieku 25-34 lata. W tej grupie za oderwaniem się od Wielkiej Brytanii opowiada się 57 proc. respondentów, a sprzeciwia się temu 43 proc. Przeciwne nastroje panują w grupie wiekowej powyżej 65 lat, gdzie chęć pozostania w Zjednoczonym Królestwie deklaruje 61 proc. badanych. Wśród osób starszych ogłoszenie niepodległości Szkocji popiera 39 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-11 września na grupie tysiąca osób.

W opublikowanym wcześniej sondażu ośrodka YouGov, który przeprowadzono w tym samym czasie, 52 proc. badanych opowiadało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, a 48 proc. za niepodległą Szkocją.

Referendum niepodległościowe ma odbyć się 18 września.(

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane