Przed decyzją BoC: czas na pauzę

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 25-10-2017, 11:24

Rozczarowanie danymi o sprzedaży detalicznej i inflacji wykluczyło trzecią podwyżkę stopy overnight z rzędu. Bank Kanady (BoC) potrzebuje czasu na ocenę wpływu dotychczasowych działań na gospodarkę, jednak pozostaje w jastrzębim nastawieniu. Wątpliwe jednak, aby bank z wyprzedzeniem zobowiązał się do kolejnej podwyżki w grudniu, więc na razie CAD pozostanie bez wsparcia.

Decyzja Banku Kanady zostanie opublikowana w środę 25 października o 16:00. Oczekujemy utrzymania stopy overnight na 1 proc. Wraz z decyzją opublikowany zostanie Raport Polityki Monetarnej z aktualizacją prognoz gospodarczych. Na 17:15 zaplanowana jest konferencja prezesa Poloza i wiceprezes Wilkins.

Po dwóch podwyżkach stopy procentowej o 25 pb z rzędu w lipcu i wrześniu teraz przyszedł czas na pauzę. Wskazują na to ostatnie komentarze z BoC. Prezes Poloz przypomniał, że nie ma „mechanicznego podejścia” w polityce pieniężnej i bank jest w „intensywnym trybie podlegania danym”. Bez wątpienia Bank potrzebuje ocenić wpływ ostatniego zacieśniania na gospodarkę, warunki kredytowe i aprecjację CAD, a tych jeszcze dokładnie nie widać. Dodatkowo w zeszłym tygodniu ciosem dla sentymentu były rozczarowujące dane o konsumpcji i cenach. W sierpniu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła o 0,3 proc. m/m, wymazując dobry wynik z lipca. Z kolei wrześniowy CPI na 1,6 proc. r/r wypadł poniżej oczekiwanych 1,7 proc. (przy celu inflacyjnym 2 proc.). Wcześniej ankieta nastrojów w biznesie pokazała słabnięcie trendów zatrudnienia i inwestycji. 

Jednak nie wszytko wygląda w Kanadzie ponuro. Dynamika PKB wypada powyżej lipcowych prognoz BoC i teraz prawdopodobnie będzie podlegać rewizji w górę. Pozytywnie powinien zostać oceniony też ostatni wzrost cen ropy naftowej. Rynek pracy pozostaje mocny, dając nadzieję na ożywienie presji płacowej. To łącznie pozwala BoC na podtrzymanie jastrzębiego nastawienia z podstawowym wydźwiękiem, że stopa procentowa powinna wzrastać w średnim terminie.

Jest mało prawdopodobne, aby po ostatnim zwrocie BoC wyraźnie złagodził przekaz, stąd ryzyka niespodzianki przeważają po jastrzębiej stronie. Konsensus dla środowej decyzji jest jednomyślny dla utrzymania stopy overnight na 1,0 proc., co sugerowałoby neutralne podejście rynku. Jednakże stawki rynku pieniężnego dyskontują ok. 4 pb bazowe podwyżki (16 proc.), więc utrzymanie stopy overnight bez zmian oznacza redukcję tej wyceny. Biorąc pod uwagę wysoką wrażliwość CAD na zmiany stawek rynkowych, we wstępnej reakcji CAD powinien tracić. Reszta będzie zależeć od tego, jak BoC ustawi się pod następne posiedzenie w grudniu, gdzie rynek wycenia 12 pb podwyżki (48 proc.). Wątpliwym jest, aby bank miał dać wyraźne wskazówki dla kolejnej podwyżki, a sygnalizowany tryb wait-and-see nie będzie zachęcał rynku, aby na tym etapie wyceniał wyższe prawdopodobieństwo zacieśniania pod koniec roku. W rezultacie na razie CAD pozostanie bez wsparcia ze strony polityki monetarnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przed decyzją BoC: czas na pauzę