Czytasz dzięki

Przed japońską gospodarką "ponura" przyszłość

opublikowano: 30-07-2020, 12:10

Japoński rząd z pesymizmem patrzy na nadchodzące miesiące. Właśnie mocno obniżył swoje prognozy makroekonomiczne na bieżący rok fiskalny, informuje Reuters.

Według uaktualnionej prognozy w roku kończącym się 31 marca 2021 r. PKB Kraju Kwitnącej Wiśni ma obniżyć się o 4,5 proc. podczas gdy w styczniu projekcja mówiła o 1,4 proc. wzroście. Oznaczać to będzie najgłębsze załamanie odkąd dostępne są porównywalne dane od 1994 r.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Rząd uważa, że trzecia pod względem wielkości gospodarka świata  mogłaby skurczyć się o około 5 proc. gdyby doszło do drugiej fali epidemii koronawirusa na dużą skalę za granicą.

Ponure prognozy podkreślają obawy decydentów o głęboką recesję gospodarczą, ale także podnoszą perspektywę większego wsparcia rządowego, po tym, jak w tym roku dostarczyło ono bodźców o wartości 2,2 bln USD.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami gospodarka ma się odbić, notując 3,4 proc. wzrost w następnym roku podatkowym kończącym się w marcu 2022 r.

W scenariuszu bazowym przewiduje się, że ceny konsumenckie, w tym zmienne koszty świeżej żywności i energii, spadną w tym roku podatkowym o 0,3 proc. kształtując się  znacznie poniżej celu inflacyjnego Banku Japonii na poziomie 2 proc. i odbiją tylko o 0,5 proc. w następnym roku podatkowym.

Z kolei stopa bezrobocia wzrosnąć ma w tym roku fiskalnym do 3,2 proc. i wyhamować do 2,7 proc. w kolejnym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane