Przed nami rok rozkwitu

KATARZYNA PYŚ-FABIAŃCZYK, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland, red. MIB
opublikowano: 24-01-2018, 22:00

Branża logistyczno-magazynowa w Polsce ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, żeby w 2018 r. sytuacja miała się zmienić. W skali roku podaż nowych magazynów rośnie o kilkanaście procent, a mimo to utrzymuje się niski współczynnik pustostanów.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora e-commerce nowe obiekty nie czekają zbyt długo na najemców.

Co więcej — wzrost znaczenia handlu elektronicznego przekłada się na rosnącą popularność inwestycji realizowanych w formule built-to-suit (BTS — budowa dla konkretnego klienta). Najemcy i deweloperzy w kontekście handlu elektronicznego zgodnie podkreślają, że istotnym elementem tworzącym układankę są obiekty w najbliższym sąsiedztwie, a często nawet w granicach aglomeracji i dużych ośrodków miejskich.

Minęły czasy, kiedy sklepy internetowe przyciągały jedynie ofertą lub ładnym designem. Dzisiaj klienci dużą wagę przykładają do jakości serwisu, o której często decyduje czas dostawy albo sprawność realizacji zwrotów i wymian. Rokrocznie prawdziwym testem dla sklepów internetowych są święta i setki tysięcy zamówień realizowanych w ostatniej chwili. Warto przy okazji podkreślić, że rozwój rynku e-commerce w 2018 r. i w kolejnych latach nie będzie się opierał wyłącznie na dużych graczach. Coraz sprawniej poruszać się będą średnie i małe firmy, inwestujące w ten kanał.

Rok 2018 będzie także stał pod znakiem zwiększonego zainteresowania polskim rynkiem firm z Dalekiego Wschodu. Ogromna rola Chin w światowej gospodarce powoduje, że idea i projekt Nowego Jedwabnego Szlaku — łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę — z miesiąca na miesiąc zyskuje kolejnych zwolenników.

Polska — dzięki swojemu strategicznemu położeniu — może się okazać dla wielu eksporterów z Państwa Środka przewodniczką w ich dalszym rozwoju na naszym kontynencie. To ważny projekt, na który warto patrzeć z perspektywy ekonomicznej, gospodarczej i politycznej. Odwołująca się do tradycji handlowych idea Nowego Jedwabnego Szlaku, bardzo promowana przez Chińczyków, pokazuje różne możliwości łączenia obu kontynentów nowymi szlakami morskimi i lotniczymi, ale przede wszystkim pokazuje potencjał drogi lądowej.

Prognozujemy również dalszy wzrost znaczenia ekologicznej certyfikacji powstających obiektów magazynowych. Zielony profil inwestycji, niższe zużycie energii, większe współczynniki doświetlenia światłem naturalnym i zmiana oświetlenia na LED-owe to nie tylko sposoby wzmacniania konkurencyjności obiektów, ale także obniżania kosztów ich utrzymania.

Natomiast czynnikami, które mogą wpływać na obniżenie dynamiki rozwoju sektora magazynowego mogą być m.in. mała dostępność siły roboczej, rosnące oczekiwania płacowe i stopniowe otwieranie się zachodnich rynków na pracowników ze wschodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KATARZYNA PYŚ-FABIAŃCZYK, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland, red. MIB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Przed nami rok rozkwitu