Przed przyjęciem euro podwójne ceny w złotówkach i unijnej walucie

IAR
opublikowano: 27-11-2008, 09:54

Przyjęcie euro wymaga zmiany przepisów i  uchwalenia tzw. ustawy horyzontalnej. Określi ona czas obowiązywania podwójnego obiegu złotego i nowej waluty.

"Gazeta Prawna" podaje, że znowelizowane przepisy mają zapobiec spekulacji cenami towarów i usług. Eksperci z Narodowego Banku Polskiego wyjaśniają na łamach "Gazety Prawnej", że ustawa horyzontalna ustali także ramy wprowadzenia euro, w której znajdą się delegacje do wydawania różnych aktów prawnych.

"Gazeta Prawna" informuje, że przepisy horyzontalne zapewnią też ciągłość wszelkich stosunków prawnych oraz zachowają zasadę ochrony praw nabytych i swobody umów. Dziennik wylicza, że dla wprowadzenia unijnej waluty konieczna jest nowelizacja artykułu konstytucji o prawie do emisji polskiego pieniądza przez NBP. Zmiany wymaga także ustawa o Narodowym Banku Polskim i Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Raport o przygotowaniach polski do przyjęcia euro ma się ukazać już w grudniu - pisze "Gazeta Prawna".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Przed przyjęciem euro podwójne ceny w złotówkach i unijnej walucie