Przed sądem staną związkowcy z KGHM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-11-2005, 11:45

Dziesięciu członków jednego ze związków zawodowych działających w KGHM Polska Miedź SA, w tym przewodniczący tej organizacji, stanie wkrótce przed Sądem Rejonowym w Lubinie (Dolnośląskie) pod zarzutami poświadczania nieprawdy i wprowadzania w błąd sądu.

Dziesięciu członków jednego ze związków zawodowych działających w KGHM Polska Miedź SA, w tym przewodniczący tej organizacji, stanie wkrótce przed Sądem Rejonowym w Lubinie (Dolnośląskie) pod zarzutami poświadczania nieprawdy i wprowadzania w błąd sądu.

       Jak poinformował PAP Paweł Pratkowiecki, rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Legnicy, termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 25 listopada.

        W sprawie chodzi o zmiany w statucie związku dokonane, zdaniem prokuratury, niezgodnie z prawem, a następnie zarejestrowane w sądzie na podstawie dokumentów zawierających nieprawdziwe informacje.

        Zmian tych dokonano podczas zebrania delegatów związku z 28 czerwca 2004 roku. Na zgromadzeniu tym nie było kworum wymaganego dla przegłosowania zmian statutu, a mimo to je uchwalono. Zgodnie ze zmienionym zapisem rada związku mogła usunąć szefów swojej organizacji w poszczególnych kopalniach.

         Ze stanowiska przewodniczącego organizacji w kopalni Rudna 14 lipca 2004 roku został wtedy odwołany Piotr Trempała. Usunięto także jego zastępcę i członków zarządu.

      "Odwołanie nas było spowodowane konfliktem z przewodniczącym całego związku w koncernie. Nasza organizacja nie chciała się bowiem zgodzić na proponowane przez niego zmiany i dlatego byliśmy "niewygodni". Przewodniczący chciał m.in. odłączenia kierowanego przez niego związku od struktur w Katowicach. Po odwołaniu nas, zmianę taką rzeczywiście przeprowadził" - wyjaśnił PAP Piotr Trempała.

     Doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Jana M. szefa związku złożył właśnie Piotr Trempała.

       Dziesięciu związkowcom zarzuca się, że dokumenty z zebrania delegatów związku, w tym protokół z jego przebiegu oraz sprawozdanie komisji skrutacyjnej z nieprawdziwymi danymi co do rzeczywistej liczby uczestników i głosujących, przedstawili oni w sądzie. Na podstawie tych dokumentów poświadczających nieprawdę, w Krajowym Rejestrze Sadowym dokonano wpisu o zmianie statutu związku.

      Oskarżonym grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności. Związkowcy nie przyznają się do stawianych im zarzutów.

      W KGHM po tych zmianach funkcjonują  dwa związki o niemal identycznej nazwie. Piotr Trempała kieruje Związkiem Zawodowym Pracowników Dołowych, a  oskarżony Jan M., jest szefem związku o tej samej nazwie, z tą różnicą, że kierowana przez niego organizacja posiada przymiotnik Krajowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu