Przed weekendem złoty zareaguje na ruch na parze euro-dolar

PAP
09-09-2009, 16:42

Zdaniem ekspertów jeszcze przed weekendem złoty zareaguje na ruch na parze euro-dolar. Niewiadomą jest jednak kierunek, w  którym podąży polska waluta. Możliwe jest przełamanie poziomu 4,06 za euro jak i  osłabienie do 4,20 za euro. Spokojna sytuacja zapanowała natomiast na rynek długu.

"Sytuacja jest nietypowa, bo złoty zupełnie nie reaguje na wydarzenia na parze euro-dolar. Mamy teraz wybicie tej pary z 3-miesięcznej konsolidacji, które otwiera drogę do dużych wzrostów euro. Obojętny na te wydarzenia na razie pozostaje złoty" - powiedział PAP Mikołaj Kusiakowski z TMS Brokers.

Zdaniem Kusiakowskiego, bierność złotego może wynikać z dwóch powodów. "Być może złoty już osiągnął swój szczyt i rynek nie ma siły by umocnić złotego powyżej 4,06 za euro. Drugą możliwością jest mentalna niepewność rynku co do wpływu deficytu budżetowego na rynek i inwestorzy po prostu nie grają na złotym" - powiedział.

Przyjęty wstępnie we wtorek projekt budżetu na 2010 rok zakłada wzrost deficytu budżetowego w 2010 roku do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku.

"Przed weekendem spodziewam się jednak, że złoty wyraźnie ruszy. Jeżeli zacznie się umacniać, to w ciągu kilku dni ma nawet szanse na przebicie 4,06 za euro. Dużo miejsca ma natomiast złoty w przeciwnym kierunku - pierwszym wyraźnym poziomem wsparcia jest dopiero kurs 4,20 za euro" - dodał.

W opinii Kusiakowskiego, na zakończenie środowej sesji złoty może lekko zyskać na wartości i zbliżyć się do poziomu 4,10 za euro.

Spokój zagościł w środę na krajowym rynku papierów dłużnych.

"Dzisiejsza sesja była spokojna, można wręcz powiedzieć, że nudna. Takiej sytuacji można spodziewać się do końca tygodnia. Rentowności pozostaną na zbliżonych poziomach, rynek będzie oglądał się na sytuację na rynku walut" - powiedział PAP Marek Stypułkowski z banku Raiffeisen.

"Wpływu na rentowności nie miał także dzisiejszy przetarg obligacji. Przetarg wypadł dobrze, ani cena ani rentowności nie zaskoczyły rynku. Jedynie popyt był niższy niż się spodziewano" - dodał.

W środę MF sprzedało obligacje PS0414 za 1.108,9 mln zł przy popycie 2.159,9 mln zł oraz średniej rentowności 5,736 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przed weekendem złoty zareaguje na ruch na parze euro-dolar