Przed wierzycielem nie warto uciekać

Marta Walczak
opublikowano: 01-06-2012, 00:00

Finansowanie: Zdaniem firm windykacyjnych, unikanie kontaktu jest najczęściej popełnianym przez dłużników błędem

Otrzymanie wiadomości od firmy windykacyjnej jest, wbrew pozorom, dobrą wiadomością. Oznacza to, że wierzyciel widzi szansę na polubowne rozwiązanie sprawy zadłużenia i może nawet zgodzić się na ugodę.

Według windykatorów, dłużnicy, którzy ignorują wezwania, popełniają duży błąd, który może zaowocować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Porozumienie przede wszystkim

— Pracownicy firm zajmujących się obsługą zadłużeń zdają sobie sprawę, że wielu osobom trudno jest natychmiast spłacać całą zaległość. Powodem tego jest zwykle po prostu brak możliwości pieniężnych. Problemy finansowe wynikają najczęściej z życiowych, nieprzewidzianych okoliczności, takich jak utrata pracy lub zwyczajne przeliczenie się z własnymi możliwościami.

Dlatego windykatorzy zwykle starają się zaproponować taką formę spłaty zaległości, aby mimo kłopotów dłużnik miał możliwość stopniowej spłaty należności — tłumaczy Piotr Krupa, prezes zarządu firmy Kruk. Wierzyciele łaskawszym okiem patrzą nie tylko na Kowalskiego.

Problem zadłużeniadotyczyć może także każdego przedsiębiorcy, który np. z powodu pogorszenia sytuacji gospodarczej nie jest w stanie wywiązać się z bankowych zobowiązań.

— W interesie banku zawsze jest pomoc w restrukturyzacji zadłużenia spółki. Oczywiście bank musi widzieć potencjał do dalszego rozwoju i osiągania przychodów przez firmę. Skuteczna restrukturyzacja zadłużenia możliwa jest jednak wyłącznie przy pełnej współpracy i maksymalnej otwartości władz spółki wobec banku.

To trochę tak jak z adwokatem, który żeby skutecznie obronić klienta, musi znać nawet najbardziej osobiste i skryte okoliczności, w jakich znajduje się klient. Powszechnie mówi się, że mały dług jest problemem dłużnika, a duży dług jest problemem wierzyciela. Trzeba walczyć z takim podejściem. Na wyjściu z trudnej sytuacji musi zależeć w równym stopniu obu stronom. — mówi Magdalena Szumowska-Rychter, dyrektor Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji w BRE Banku.

Ugoda może pomóc

Wierzyciele podkreślają, że szybka reakcja zawsze działa na korzyść osoby zadłużonej.

— Nie należy unikać kontaktu z firmą, która posiada nasz dług. Zwlekanie w takiej sytuacji doprowadzi do wszczęcia postępowania sądowego, a w następnym kroku, egzekucji komorniczej. Kosztami obu tych postępowań zostanie obciążonydłużnik, a należy pamiętać, że koszty w znaczący sposób powiększają zobowiązania osoby zadłużonej — ostrzega Artur Górnik, prezes zarządu Kredyt Inkaso.

Zdaniem windykatorów, wierzycielowi przede wszystkim zależy na odzyskaniu wierzytelności, dlatego inicjatywa spłaty jest z reguły pozytywnie rozpatrzona.

— Jeśli dłużnik nie ma możliwości spłaty całego długu od razu, najlepiej gdyby zadzwonił do firmy windykacyjnej i szczerze oraz rzeczowo porozmawiał z jej pracownikiem na temat spłaty w ratach. Osoby zatrudnione w takich przedsiębiorstwach pełnią coraz częściej rolę doradców. Mieli oni bowiem do czynienia z tysiącami podobnych sytuacji i pomogli wielu osobom z nich wyjść.

Dlatego, jeśli to tylko możliwe, proponują podpisanie ugody i spłatę długu w dogodnych ratach. Bardzo często można nawet samemu zaproponować wysokość raty, oczywiście możliwej do spłaty — podsumowuje Piotr Krupa.

Jego zdaniem, informacje o długu mogą trafić do Biura Informacji Gospodarczych (BIG). Wtedy też najlepiej aktywnie działać i jak najszybciej spłacić całe zadłużenie.

Gdy dłużnik całkowicie spłaci zaległość, BIG całkowicie usunie zapis z rejestru. Warto jednak nie doprowadzać do takiej sytuacji i po prostu porozumieć się z wierzycielem. W przypadku podpisania ugody i regularnej spłaty ustalonych rat dane o długu nie będą ujawniane na zewnątrz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu