Przede wszystkim odpowiedzialność

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

Publiczna dyskusja na temat prywatyzacji grupy Energa wyprzedza ostateczny wybór oferenta, który dokona zakupu akcji spółki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) swoje stanowisko sygnalizuje od miesięcy. Już wiosną opublikowaliśmy raport o stanie sektora energetycznego, w którym przedstawiliśmy nasze obawy dotyczące jednego ze scenariuszy — połączenia Polskiej Grupy Energetycznej i Energi. Eksperci znający rynek i jego otoczenie potwierdzają nasze stanowisko. Nie możemy zgodzić się na kolejne połączenie umacniające już i tak silnych graczy działających na krajowym rynku. Przyjęcie szerszej jego definicji nie jest zaś możliwe, m.in. z uwagi na niewielki odsetek importowanej i eksportowanej do Polski energii, który w ostatnich latach wyniósł jedyne 3 proc.

Udział PGE w rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce już dziś osiąga poziom, z którym przepisy antymonopolowe wiążą domniemanie pozycji dominującej. Jedynie Tauron z ponad 10-procentowym udziałem może być traktowany jako konkurencja. Dalsze zwiększanie udziałów grupy, przy jednoczesnym rozproszeniu rynku, prowadziłoby do dalszego wzmacniania jej pozycji. Zagrażające konkurencji byłoby ponadto umacnianie pozycji PGE na rynku dystrybucji i sprzedaży. Dołączenie kolejnego podmiotu spowodowałoby, że praktycznie całość produkowanej przez PGE energii byłaby sprzedawana wewnątrz grupy. Wprowadzenie obowiązku sprzedaży na giełdzie nie zmieni tego stanu rzeczy.

Nie chcemy tworzyć barier dla procesów prywatyzacyjnych, ale stojąc na straży konkurencji, musimy odpowiedzialnie mówić o uwalnianiu rynku energii. Nasze stanowcze "nie" dla przejęcia Energi przez PGE to nie objaw niekontrolowanego uporu, ale mocne argumenty potwierdzone wielomiesięcznymi badaniami i obserwacjami. Jako instytucja powołana do ochrony wolnego rynku i jego uczestników UOKiK działa w obronie interesu publicznego, a nie dominujących przedsiębiorców oraz reprezentantów ich interesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu