Przedsiębiorco, postaw na rozwój

Aleksandra Ratajczak, ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
opublikowano: 09-12-2019, 22:00

W ramach Akademii Wspierania Rozwoju MŚP przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK) pokazywali ścieżki rozwoju przedsiębiorstw przy wsparciu funduszy europejskich.

Prezentacja miała na celu pokazanie przedsiębiorcom, że niezależnie od tego, czy są na początku drogi rozwoju firmy, czy są gotowi wprowadzać innowacje na skalę globalną, mogą otrzymać wsparcie z funduszy europejskich. Czy moja firma może wprowadzić innowacje? Czy mam szansę na otrzymanie dofinansowania z funduszy europejskich i rozwój swojego przedsiębiorstwa? Staraliśmy się państwa przekonać, że jest to możliwe dzięki projektom Innovation Coach i STEP I, oferującym bezpłatne wsparcie eksperta, dedykowanego państwa firmie.

WSPARCIE KPK:
WSPARCIE KPK:
O wsparciu coach mówiła Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE.

Innovation Coach to instrument wsparcia dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I w szczególności ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i Horyzont 2020 i nie prowadzili samodzielnie lub prowadzili tylko w ograniczonym zakresie projekty B+R+I. Jest to również druga ścieżka instrumentu Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt (STEP) realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Aby skorzystać z instrumentu, należy zarejestrować przedsiębiorstwo na www.innovationcoach.pl, poczekać na kontakt ze strony konsultanta, który wstępnie przeanalizuje doświadczenie firmy.

W tym przypadku im mniejsze doświadczenie, tym lepiej. Jeśli spełnione zostaną warunki brzegowe, przedsiębiorcy przydzielony zostanie coach innowacji z bazy ekspertów prowadzonej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Coach najpierw przeanalizuje branżę, środowisko i dotychczasowe doświadczenie firmy, a następnie w trakcie bezpośredniej współpracy z przedsiębiorcą zbada potencjał przedsiębiorstwa, możliwości i zasoby prowadzenia B+R+I — sytuację finansową, kadrową, infrastrukturalną, kulturę innowacji. W efekcie coach przedstawi rekomendacje dla przedsiębiorcy zawierające kierunki i ścieżki wdrożenia innowacji w przedsiębiorstwie, wskaże również możliwości pozyskania środków na innowacje z Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na innowacje i chcieliby je sfinansować z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (harmonogram naborów w roku 2020 jest już dostępny), zostali zaproszeni do skorzystania z I ścieżki instrumentu STEP. STEP I oferuje możliwość wstępnego sprawdzenia pomysłu na projekt przez ekspertów Programu Inteligentny Rozwój. Żeby skorzystać ze wsparcia, należy wejść na stronę internetową www.poir.gov. pl/step, wypełnić i wysłać formularz. Po weryfikacji formularza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej umożliwi firmie współpracę z ekspertem branżowym i/lub ekspertem z zakresu analizy finansowej.

Przygotują oni we współpracy z przedsiębiorcą analizę mocnychi słabych stron pomysłu, wskażą te elementy, które warto wzmocnić, ubiegając się o środki z Programu Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcom innowatorom przedstawiliśmy natomiast podczas Akademii ofertę Horyzont 2020 — Programu Ramowego Unii Europejskiej, największego w historii Unii z zakresu badań naukowych i innowacji. Jeśli nie udało się państwu skorzystać z oferty Akademii MŚP i dowiedzieć więcej o możliwościach skorzystania z instrumentów Innovation Coach i STEP I, zapraszamy do udziału w konferencji: „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?”, która odbędzie się 16 grudnia 2019 r. w Warszawie. Więcej na stronie http://konferencja2019.strategiebplusr.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane