Przedsiębiorcy bez ochrony

Joanna Inorowicz
opublikowano: 23-06-2005, 00:00

Ustawa chroni tylko dane osób fizycznych. Każdy może przejrzeć akta ewidencyjne przedsiębiorcy.

Dla wielu czytelników ustawa o ochronie danych osobowych, mimo że ogólnie dostępna, jest niejasna. Po wczoraj opublikowanym tekście na temat danych osobowych pracowników zadzwonił do nas przedsiębiorca, który nie wie, czy jego dane, jako podmiotu gospodarczego, podlegają ochronie.

Okazuje się, że zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych ochronie podlegają tylko dane osób fizycznych. Przepisów ustawy nie stosuje się więc do przetwarzania danych o innych podmiotach, a w szczególności o osobach prawnych czy podmiotach prowadzących działalność gospodarczą (w oparciu o przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej). Warto zaznaczyć, że przepisów ustawy o ochronie danych osobowych nie stosuje się do przetwarzania danych w takim zakresie, w jakim identyfikują one przedsiębiorstwo i wiążą się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą.

Mówi o tym również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 28 listopada 2002 r. (sygn. akt II SA 3389/01). Sąd stwierdził w nim, że ochrona danych osobowych nie odnosi się do danych indywidualnych, dających się powiązać z podmiotem gospodarczym albo inną osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przedsiębiorcy bez ochrony