Przedsiębiorcy bezradni w konfrontacji z fiskusem

MBE
opublikowano: 29-08-2012, 00:00

Większość właścicieli firm obawia się kontroli i możliwych kar. Kampania „Po pierwsze biznes” podpowie im, jak ich uniknąć.

8 na 10 polskich przedsiębiorstw z sektora MSP nie wie, co robić w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym — wynika z badań 4P research mix przeprowadzonych we współpracy z firmą Risk Partner. Tym, co najbardziej stresuje właścicieli firm, są opłaty na rzecz skarbu państwa. Wskazuje na nie 82 proc. badanych. Strach i poczucie dyskomfortu wywołują też w przedsiębiorstwach: zmieniającesię przepisy (78 proc. odpowiedzi), sytuacja gospodarcza (77 proc.), kontrole ZUS i US (65 proc.), kontakty z administracją (59 proc.), możliwe kary (59 proc.) oraz rozliczanie podatków (47 proc.). Obawy osób prowadzących działalność gospodarczą nie są bezpodstawne — według raportu za 2011 r. — 74,6 proc. kontroli przeprowadzonych w ubiegłym roku zakończyło się wystawieniem mandatów w firmach. W 2011 r. do polskich sądów wpłynęło ponad 49 tys. spraw w tym zakresie, z czego prawie 90 proc. zakończyło się wyrokiem skazującym.

Niestabilny system podatkowy, ciągła zmiana przepisów i problemy z ich interpretacją to główne bariery utrudniające prowadzenie działalności, wymieniane przez przedsiębiorców. Związany z tym stres zminimalizować może wiedza. Risk Partner — oferujący rozwiązania z zakresu ochrony ubezpieczeniowej dla firm, chce podzielić się nią z przedsiębiorcami. Startuje właśnie z kampanią edukacyjną pod hasłem: „Po pierwsze biznes”, w ramach której od września do listopada w całej Polsce będzie organizować spotkania na temat bezpieczeństwa fiskalnego firm. Na potrzeby kampanii uruchomiony został serwis internetowy www. popierwszebiznes.pl, w którymna bieżąco aktualizowane są materiały edukacyjne dla przedsiębiorców. Na konferencjach organizowanych przez Risk Partner wraz z PKPP Lewiatan, Instytutem Studiów Podatkowych oraz Allianz polscy eksperci od bezpieczeństwa podatkowego z profesorem Witoldem Modzelewskim na czele podpowiedzą firmom, jak bronić się przed fiksusem za pomocą dostępnych na rynku narzędzi oraz rozwiązań. Na bazie studium przypadków, własnej wiedzy, a także przeglądu instrumentów ochrony podatkowej w Polsce zaprezentują najbardziej skuteczne metody gwarantujące bezpieczeństwo fiskalne przedsiębiorców.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu