Przedsiębiorcy chcieliby skupić się na pracy

Szymon Pikula
06-06-2007, 00:00

Wczoraj rząd przyjął wreszcie projekt nowelizacji kilku ustaw, objętych tzw. pakietem Kluski. Nie wiadomo, jakie będą sejmowe losy projektu, który już został okrojony. Do udziału w pracach rządowych nie zaproszono przedstawicieli przedsiębiorców. W jaki sposób rząd chce więc ułatwić prowadzenie działalności, nie korzystając z doświadczeń samych zainteresowanych?

Pod znakiem zapytania stoi też projekt obniżki zbyt wysokich kosztów pracy. Być może uda się jeszcze tegoroczna obniżka składki rentowej o 3 punkty procentowe, ale przyszłoroczna ma już być kwestią dyskusji. Coraz trudniej jest nam wierzyć w rządowe zapewnienia. Obawiamy się, by nie powtórzył się scenariusz ubiegłoroczny, kiedy nie została zrealizowana obietnica obniżenia klina podatkowego. Rząd nie ma chyba pomysłu, w jaki sposób sfinansować swoje zapowiedzi. Sama obniżka klina podatkowego ma kosztować 20 mld zł, do tego dochodzi waloryzacja rent i emerytur za 5,7 mld zł i kolejne 8 mld zł na obniżenie PIT od 2009 r. Wzrost gospodarczy nie wystarczy, by to wszystko sfinansować.

Ułatwienie działalności gospodarczej to nie nadzwyczajny profit dla biznesu. Sensem takich zmian jest przyspieszanie wzrostu gospodarczego. Obecnie mamy świetną koniunkturę, ale z myślą o przyszłości trzeba jak najszybciej wprowadzić konieczne reformy.

Szymon

Pikula

dyrektor zarządzający Partner ASM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Pikula

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przedsiębiorcy chcieliby skupić się na pracy