Przedsiębiorcy chętnie słuchają fachowych porad

Marta Biernacka
30-03-2005, 00:00

Jak wypełnić wniosek o dotację, skąd wziąć kapitał — odpowiedzi na te pytania szukali eksperci wraz z przedsiębiorcami.

Pytanie Moniki Niewinowskiej, dziennikarki „PB” — „kto skorzystał z unijnej dotacji?” nie spotkało się ze specjalnym odzewem ze strony kujawsko-pomorskich przedsiębiorców zgromadzonych w ostatnią środę w toruńskim Dworze Artusa. Okazuje się, że wiele firm nadal obawia się trudnego procesu kompletowania dokumentacji i wypełniania wniosku o dotację.

Nie wystarczy dobra wola

— Reklamy w telewizji, w których mówi się, że pieniądze z Unii są w zasięgu ręki, wzbudziły entuzjazm wśród przedsiębiorców. Wielu z nich jest jednak nie przygotowanych do absorpcji tych środków, nie ma podstawowej wiedzy. To skutkuje dużą liczbą błędów we wnioskach — powiedziała Monika Niewinowska.

Zdaniem Sylwii Małek z Toruńskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl), biblią dla początkujących powinny być tzw. wytyczne dla wnioskodawców.

— To przewodnik po programach unijnych. Można go znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego — poinformowała Sylwia Małek.

Po pomoc i doradztwo przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Regionalnych Instytucji Finansujących, punktów doradczych i korzystać z infolinii PARP. Błędy we wniosku można poprawić, ale pod warunkiem, że złoży się go na 7 dni przed terminem. Ważny jest też dokładny opis planowanej inwestycji. Przedsiębiorca musi przekonać komisję oceniającą, że realizacja projektu jest dla firmy niezbędna.

Gdzie po kapitał

Przy tworzeniu montażu finansowego firmy przedsiębiorca powinien uwzględnić specyfikę i rodzaj prowadzonej działalności. Kombinacji może być wiele.

Przedsiębiorstwo wielobranżowe Jamox Jacka Modrzejewskiego zajmuje się przewozem w cysternach płynnych produktów spożywczych. W 1999 r. firma rozpoczęła współpracę z Bankowym Funduszem Leasingowym.

— Szukałem kapitału na inwestycje. Skorzystanie z leasingu wydało mi się najlepsze — nie wymaga dużych zabezpieczeń. Wkład własny wynosi 5-10 proc. — wyjaśniał Jacek Modrzejewski.

Ewa Gawrońska, kierownik projektu w Bibby Factors Polska przyznała, że faktoring jest ciągle dość drogim instrumentem finansowym. Ma jednak wiele plusów, np. zmniejsza liczbę przeterminowanych należności, a tym samym minimalizuje ryzyko handlowe, poprawia płynność finansową firmy.

Pieniądze albo wolność

Wiele spółek myśląc o współpracy z funduszem venture capital obawia się utraty panowania nad firmą. Fundusz nie musi jednak przejmować kontrolnego pakietu udziałów — czasem wystarcza 40 proc. Przedstawiciele funduszu zasiadają w radzie nadzorczej spółki i mają wpływ na ustalanie strategii rozwoju i ważniejsze decyzje.

— Nie ingerujemy w bieżące zarządzanie firmą. Ważąc decyzję o współpracy z nami trzeba jednak liczyć się z tym, że w zamian za kapitał, przedsiębiorstwo rezygnuje z pełnej niezależności — powiedziała Agnieszka Kowalska, wiceprezes Enterprise Investors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Przedsiębiorcy chętnie słuchają fachowych porad