Przedsiębiorcy coraz bardziej niezadowoleni

SW
opublikowano: 25-04-2012, 00:00

Bariery ograniczające działalność gospodarczą ciążą przedsiębiorcom silniej niż w zeszłym roku. Doskwierają im koszty pracy i podatki.

Przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy odczuwają silniej niż w ubiegłym roku — wynika z drugiej fali badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Domu Badawczego Maison, dotyczącego barier i przeszkód w prowadzeniu działalności, przeprowadzonego na próbie MSP. Poprawę przedsiębiorcy dostrzegają zaledwie w dwóch obszarach — barierach inwestycyjnych (spadek z 13 proc. do 7 proc.) oraz kontrolach US i innych instytucji (spadek z 6 proc. do 4 proc.). Pozostałe charakteryzował radykalny wzrost niezadowolenia. W szczególności dotyczy to kosztów pracy (wzrost z 45 proc. aż do 69 proc.) i wysokich podatków (wzrost z 32 proc. do 44 proc.). Według przedsiębiorców znacznie pogorszyła się także biurokracja. Na nadmiar obowiązków biurokratycznych wskazuje 37 proc. przedsiębiorców, podczas gdy rok wcześniej było to 20 proc. Na niestabilność prawa wskazało 37 proc. firm, w stosunku do 21 proc. w I kwartale ubiegłego roku. Badanie potwierdza również nieznaczną uciążliwość dla przedsiębiorców ze strony urzędników. Niezadowolenie z tego tytułu wzrosło z 10 proc. do 19 proc.

— Urzędnicy też mają już dość radosnej twórczości legislacyjnej, sprzecznych przepisów, ich nadmiaru oraz ogólnego szaleństwa regulowania wszystkiego. W związku z tym tam, gdzie jest to możliwe, idą przedsiębiorcom na rękę, częściej korzystając ze zdrowego rozsądku — komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Dodaje, że ponadto urzędnicy coraz rzadziej postrzegają przedsiębiorców jako oszustów i kombinatorów, jak było jeszcze kilka lat temu. Zdaniem Agnieszki Strzałki z Domu Badawczego Maison, wzrost niezadowolenia przedsiębiorców wiąże się z czasem stagnacji i kryzysu.

— To, co nie przeszkadzało tak bardzo w okresie prosperity, teraz wydaje się przeszkadzaćbardziej. Natomiast w okresie wzrostu przedsiębiorcy bardziej koncentrują się na rozwijaniu firm i mają mniej czasu i chęci do obserwacji otoczenia prawno-instytucjonalnego — mówi Agnieszka Strzałka.

Autorzy badania zauważają, że na zmianę postrzegania nie mogły wpłynąć działania rządu, który w zakresie barier niewiele zrobił w ostatnim roku — ani w sensie pozytywnym, ani negatywnym. Taka sytuacja może mieć jednak wpływ na poważne decyzje biznesowe przedsiębiorców, którzy mogą się również decydować na zakończenie działalności gospodarczej lub jej ograniczenie, jeśli uznają, że w obecnych warunkach dalsze funkcjonowanie nie ma sensu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu