Przedsiębiorcy kupują samolot na spółkę

Alina Treptow
opublikowano: 14-05-2010, 00:00

Olszewscy, Voelkel i Kuryłowicz. Co ich łączy? Zakup udziałów... w samolocie.

Olszewscy, Voelkel i Kuryłowicz. Co ich łączy? Zakup udziałów... w samolocie.

Zakup samolotu na własność? Na to mogą są pozwolić najbogatsi Polacy. Dlatego ci (trochę) mniej zamożni bądź bardziej pragmatyczni mogą skorzystać z programów współwłasności.

— Klienci wykupują udziały w danym samolocie, a to przekłada się na konkretną liczbę godzin lotu do wykorzystania — wyjaśnia Piotr Długiewicz, prezes poznańskiej firmy Sky Share.

Wprowadziła ona program, z którego korzysta już 24 przedsiębiorców. Pakiety posiadają już Solange i Krzysztof Olszewscy, właściciele Solarisa, Piotr Voelkel, prezes Vox Industrie czy prof. Stefan Kuryłowicz. To właśnie na podstawie ich uwag powstał kolejny program, uruchomiony przez firmę z Wielkopolski.

Przedsiębiorcy będą mieli do wyboru zakup udziałów w Pilatusie PC12NG oraz Embraerze Phenom 100. Jak zapewnia Piotr Długiewicz, zainteresowanie nowym programem jest dość duże. Może o tym świadczyć to, że po tym jednym dniu prezentacji Phenoma 100 "uzbierali się" już właściciele pierwszego z trzech samolotów.

— Zaskoczeniem jest duże zainteresowanie przedsiębiorców, których kompletnie nie kojarzyliśmy i którzy nie należą do pierwszej setki z listy najbogatszych — dodaje Piotr Długiewicz.

Według ekspertów, jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale i bardziej efektywne, ponieważ maszyna jest lepiej wykorzystana, a właściciele dzielą się kosztami, które normalnie musieliby ponosić sami.

Dostawcą samolotów do programu będzie Embraer, z którego maszyn korzysta m.in. PLL LOT. Jego przedstawiciele widzą przyszłość w jasnych barwach.

— Koniec ubiegłego roku i początek bieżącego okazały się dla nas niezwykle pomyślne. Połowa zeszłorocznej sprzedaży w segmencie biznesowym przypadła na ostatni kwartał. Zanotowaliśmy wzrost, mimo że spadek w całej branży wynosił około 20 proc. Ten rok zapowiada się równie korzystnie. Tylko na model Phenom 100 mamy zamówienia do 2012 r. — chwali się Peter Kaiblinger, dyrektor sprzedaży Embraera na Europę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu