Przedsiębiorcy na Platformę Start!

ONO
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Dziesięć spółek na miesiąc — w takim tempie rejestrują się małe spółki na Platformie Start. Tam z uwagą już przyglądają im się inwestorzy finansowi.

Internetowa Platforma Start, wspólny projekt warszawskiej giełdy i Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, działa od początku grudnia. W tym czasie zdążyło zarejestrować się na niej już 38 spółek poszukujących kapitału i 15 inwestorów kwalifikowanych. Pomysł ma łączyć te pierwsze, szukające do 15 mln zł na rozwój, z drugimi, którzy takim kapitałem dysponują. Dolnych ograniczeń w pozyskanych środkach nie ma. Platforma nie narzuca też ograniczeń dotyczących etapu rozwoju i sektora działalności rejestrujących się przedsiębiorców. Ich spółka musi być natomiast zarejestrowana w jednej z trzech form: akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub komandytowo-akcyjnej.

Łatwo…

Korzystanie z pełnej funkcjonalności platformy możliwe jest po dokonaniu rejestracji.

— To szybki i łatwy proces. Zajmie pięć-dziesięć minut. Przedsiębiorstwa rejestrujące się w systemie zamieszczają zestaw standardowych informacji dotyczących działalności spółki. Muszą też podać kwotę i przeznaczenie kapitału, który chcą pozyskać — wyjaśnia Michał Urbanowicz z Działu Emitentów GPW.

Wizytówki spółek mogą przeglądać jedynie inwestorzy kwalifikowani, którzy są zarejestrowani w systemie.

…bezpiecznie…

Inwestorzy widzą informacje zamieszczone przez spółkę.

— Ale tylko ci, którym wcześniej zezwolił na to przedsiębiorca. Co jeszcze ważniejsze, zarejestrowane spółki nie mają możliwości wzajemnego przeglądania zamieszczonych danych. Nie ma więc ryzyka, że ważne dane dotrą do konkurentów — uspokaja Michał Urbanowicz.

Zwraca też uwagę, że dostęp do wizytówek spółek i inwestorów kwalifikowanych jest zablokowany dla zwykłych internautów.

…i za darmo

Rejestracja na platformie i późniejsza obecność w systemie jest bezpłatna. Start działa bowiem jako przedsięwzięcie non profit. Szukający kapitału powinni jednak pamiętać, że Start nie jest platformą transakcyjną, a jedynie ułatwia nawiązanie relacji biznesowych. Stroną inicjującą faktyczny kontakt są inwestorzy. Dokapitalizowanie spółek odbywa się już na podstawie indywidualnych uzgodnień między stronami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu