Przedsiębiorcy o programie dla koalicji

KJ, WIS, KK, MAG, ABT, MT
27-09-2005, 00:00

Andrzej Ciepiela

dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali

- Mamy nadzieję na taki podział kompetencji między PO a PIS, który pozwoli na liberalizację gospodarki i wdrożenie reform podatkowych. Kolejną kwestią, którą jak najszybciej powinien zająć się rząd, jest obniżenie kosztów pracy. Z tego powodu trudno ograniczyć bezrobocie. Trzecie zadanie to umiejętne wykorzystywanie funduszy UE, by przyśpieszyć budowę autostrad. Przyniesie to też korzyści naszej branży.

Krzysztof Pawiński

prezes Maspeksu Wadowice

- Nowe władze powinny zacząć od uproszczenia procedur podatkowych, m.in. dotyczących VAT. Obecnie są one tak skomplikowane, że aby się w nich rozeznać, przedsiębiorca musi ponieść dodatkowe koszty. Potrzebne jest usprawnienie działania sądownictwa gospodarczego: skrócenie czasu rozpatrywania pozwów gospodarczych, przyspieszenie realizacji wpisów do ksiąg wieczystych i rejestrów handlowych. Wskazane byłoby też obniżenie pozapłacowych kosztów pracy. Jest to szczególnie ważne dla tworzenia nowych miejsc pracy.

Mariusz Gajowniczek

prezes Valeant Pharmaceutical

- Popieram pomysł PO, żeby jeszcze przed końcem roku zająć się kwestiami podatkowymi, aby zdążyć wprowadzić zmiany na 2006 r. Bo jeśli nie teraz, to następny rok będzie zmarnowany. Tymczasem jeśli reformy mają się udać, a koalicja chce być dobrze oceniona po czterech latach, to już w pierwszym roku urzędowania trzeba je wprowadzać, by przez kolejne lata móc je zrealizować. Zacząłbym też od likwidacji wszystkich zbędnych agencji i instytucji, m.in. KRRiT, agencje rolne, mienia wojskowego itp. To pozwoli uniknąć m.in. wtórnego podziału środków budżetowych. Redukcja administracji to trzecia sprawa.

Seog Ho Ro

prezes LG Electronics Mława

- Nowy rząd ma przed sobą wiele pracy. Mamy w Polsce sporo kłopotów, m.in. z odzyskiwaniem VAT. Eksportujemy 90 proc. naszej produkcji i ten problem jest dla nas bardzo ważny. Oczekujemy, że nowy rząd coś z tym zrobi.

Andrzej Balcerek

prezes Górażdże Cement

- Nowy rząd powinien przede wszystkim zająć się podatkami. Należy uprościć system i zmniejszyć obciążenia. Rząd powinien też stworzyć kompleksowy program dla szeroko rozumianego budownictwa. Kolejne decyzje rządu powinny dotyczyć walki z bezrobociem. Dzięki temu wzrośnie popyt wewnętrzny, więc gospodarka będzie się rozwijać.

Maciej Duda

dyrektor generalny PKM Duda

- Dla zwiększenia rentowności przedsiębiorstw i wzrostu zatrudnienia bardzo wskazane byłoby obniżenie podatków oraz kosztów pracy. Przydałoby się także uproszczenie przepisów podatkowych, które są obecnie bardzo skomplikowane i mało przej- rzyste. Poza tym polskiej gos- podarce nie potrzeba lawiny nowych ustaw. Lepiej przysłu- żyłaby się jej rozsądna deregu- lacja.

Piotr Kukurba

prezes PSE-Południe

- Nowy rząd powinien jak najszybciej przygotować program reform dla branży energetycznej: wyznaczyć cele, ludzi odpowiedzialnych za ich realizację, przyjąć harmonogram. Dotychczas nie było jasno ustalonego programu dla branży i ciągle zmieniały się koncepcje. Pora to zmienić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KJ, WIS, KK, MAG, ABT, MT

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Przedsiębiorcy o programie dla koalicji