Przedsiębiorcy ostrzegają: Ustawa o VAT zagraża firmom i budżetowi

12-02-2004, 07:40

Rada Przedsiębiorczości występuje do rządu i parlamentu z apelem o poprawienie nowej ustawy o VAT oraz jak najszybsze jej uchwalenie.

Rada Przedsiębiorczości (RP), skupiająca 11 największych organizacji przedsiębiorców, chce zapobiec niebezpieczeństwu, jakie na polskie firmy sprowadzi rządowy projekt nowej ustawy o podatku VAT. Wczoraj „PB” dotarł do przygotowanego przez radę apelu do premiera, ministra finansów oraz marszałków Sejmu i Senatu. RP wyraża w nim swoje krytyczne stanowisko w sprawie VAT, prosi o poprawienie projektu oraz jak najszybsze uchwalenie ustawy przez Sejm.

Obawy biznesu

— Wyrażamy najgłębsze zaniepokojenie niektórymi przepisami oraz opóźnieniem prac nad ustawą. Apelujemy do rządu i parlamentarzystów o poprawienie niekorzystnych regulacji, możliwe szybkie uchwalenie ustawy oraz wydanie niezbędnych aktów wykonawczych — mówi Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący w tym kwartale radzie.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że w związku z przystąpieniem do UE od 1 maja 2004 r. musi obowiązywać całkiem ustawa o VAT. Jednak obawiają się, że zbyt krótki okres na jej wdrożenie może spowodować perturbacje.

Od dawna żaden akt prawny nie był poddany tak miażdżącej krytyce, jak rządowy projekt ustawy o VAT. Kilka miesięcy zalegał w sejmowej podkomisji, która bezkrytycznie zatwierdziła propozycje rządowe. Była głucha na liczne opinie ekspertów i organizacji biznesowych. Dopiero potem przyszło opamiętanie.

Wkrótce uchwalenie

Wobec 204 poprawek poselskich, Marek Borowski, marszałek Sejmu, unieważnił drugie czytanie i zawrócił projekt do Komisji Finansów Publicznych. Czasu na zmianę projektu nie ma wiele — na 17 lutego wyznaczono finalne głosowanie w Sejmie.

Okiem eksperta

Obawy biznesu są uzasadnione

Jeżeli rząd i parlament nie spełnią postulatów Rady Przedsiębiorczości, nastąpi pogorszenie warunków eksportu towarów i usług do UE. Osłabiony zostanie jedyny czynnik napędzający obecnie gospodarkę. Złe przepisy o VAT sprawią, że bardziej będzie się opłacało eksportować do krajów spoza UE.

Niektóre nowe przepisy są sprzeczne z Konstytucją, np. te o wstecznym opodatkowaniu czynności wynikających z umów zawartych przed 1 maja, obecnie nie obciążonych VAT. To może być pole do wielu sporów sądowych, które państwo najpewniej przegra. Poza tym ustawa jest spóźniona. Dlatego w pierwszych miesiącach jej obowiązywania nastąpi spadek wpływów z VAT co najmniej o kilkanaście procent.

prof. Witold Modzelewski prezes Instytutu Studiów Podatkowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przedsiębiorcy ostrzegają: Ustawa o VAT zagraża firmom i budżetowi