Przedsiębiorcy powiedzą, czego im brak

Monika Niewinowska
19-02-2003, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza wspólnie ze Stowarzyszeniem Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych Eurochambres z Brukseli zaczynają realizację projektu, mającego wspierać firmy w krajach kandydujących do UE w przygotowaniu do akcesji. Będzie on dofinansowywany przez Komisję Europejską.

Pierwszym elementem projektu jest zbadanie potrzeb przedsiębiorców. Dwukrotnie zostaną zrealizowane badania ankietowe, których wyniki opublikowane będą w maju 2003 i 2004 roku. Specjaliści przeprowadzą również badania w firmach, na podstawie których oceniony zostanie faktyczny stan przygotowania do integracji.

— W wyniku indywidualnych konsultacji przedsiębiorcy dowiedzą się o zakresie niezbędnych przygotowań, które powinni poczynić, aby swobodnie konkurować na Wspólnym Rynku. Konsultacje finansowane będą z budżetu projektu — podkreśla Zbigniew Rytel z KIG.

Projekt jest tym bardziej interesujący, że za wdrożenie obowiązujących regulacji odpowiadają same firmy.

Na stronie internetowej KIG znajduje się kwestionariusz badania stanu przygotowania firm do akcesji. Aby wziąć udział w tegorocznej edycji, należy go odesłać do 24 lutego. Organizatorzy zapewniają, że badanie ma charakter czysto statystyczny, a dane o firmie będą traktowane jako poufne. Jedynie te przedsiębiorstwa, które wezmą udział w badaniu, będą miały szansę na bezpłatny audyt z zakresu dostosowania do wymogów europejskich.

— Bruksela nie ustaliła jeszcze konkretnych kryteriów wyboru firm, które poddane będą audytowi. Wiadomo jednak, że będzie to 10 proc. spośród przedsiębiorstw, które oddadzą głos w badaniu ankietowym. Warto się pospieszyć — zachęca Zbigniew Rytel.

Wyniki badania staną się podstawą do rozmów z instytucjami odpowiedzialnymi za opracowywanie programów pomocowych. Od rezultatów badania będzie zależało dalsze ukierunkowanie środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Przedsiębiorcy powiedzą, czego im brak