Przedsiębiorcy: rząd nam nie pomaga

Monika Niewinowska
opublikowano: 04-12-2002, 00:00

Przedstawiciele 150 firm wzięli udział w konferencji poświęconej finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw, która odbyła się 29 listopada w Warszawie. Informacje o uzyskiwaniu środków zaprezentowali m.in. przedstawiciele banków, funduszy venture capital oraz specjaliści z Biblioteki Bankowca Twigger, organizatora spotkania. Po części praktycznej doszło do dyskusji. Patronat nad imprezą sprawował „Puls Biznesu”.

Tadeusz Donocik wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej

- Średnie koszty działalności sięgają 70 proc. przychodów. Rentowność firm w Polsce mieści się w granicach 1 proc., w Europie wynosi 6-7 proc. Wroga przedsiębiorcom jest również polityka ministra Kołodki w kontekście obligacji skarbu państwa. Mając do wyboru papiery wartościowe gwarantowane przez państwo oraz kredyt, banki zawsze wybiorą to pierwsze rozwiązanie.

Administracja rządowa od 6-7 lat tworzy projekty wspierania małych i średnich firm. Rosną fundusze na ten cel, w 2003 r. przekroczą 600 mln zł. Z tej pomocy korzysta jednak minimalny odsetek przedsiębiorców. Samorządy terytorialne nie przenoszą tych działań na grunt regionalny.

Największym błędem samych przedsiębiorców jest prowadzenie walki wewnętrznej. Ponad 3 tys. organizacji to zdecydowanie zbyt wiele. Trzeba się konsolidować i wspólnie walczyć o swoje interesy. Inaczej nadal będą nami rządziły związki zawodowe.

Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego

- Biurokracja i wymagania powodują, że kredyt bankowy jest praktycznie niedostępny. Podobnie jest z funduszami mikro itp. Stawiam pytanie: czy osoby oferujące takie możliwości próbowały kiedykolwiek zrobić coś na własny rachunek? Również do rządu nie powinien iść nikt, kto nie ma 2-3 lat doświadczeń zmagań na własny rachunek z rzeczywistością gospodarczą. A już nie daj Boże, żeby osoby takie zasilały Ministerstwo Gospodarki. Mówi się o pozabankowych instytucjach finansowych. W Polsce nie miały one jednak szansy właściwie się rozwinąć. Także fundusz poręczeń kredytowych był do niedawna iluzją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przedsiębiorcy: rząd nam nie pomaga