Przedsiębiorcy są przeciwni

Business Centre Club
opublikowano: 13-11-2018, 22:00

Trybunał Konstytucyjny ponownie odroczył, tym razem o dzień, ogłoszenie wyroku w sprawie ustawy znoszącej limit 30-krotności składek do ZUS.

Business Centre Club jeszcze na etapie procedowania ustawy negatywnie ocenił wprowadzane zmiany. Z badania, przeprowadzonego w listopadzie wśród firm członkowskich BCC, wynika że 90 proc. przedsiębiorców uważa, iż zniesienie limitu składek negatywnie wpłynie na gospodarkę.

Uchwalona w grudniu 2017 r. ustawa zakłada, że osoby zarabiające rocznie powyżej 30-krotności średniej pensji będą płacić składki przez cały rok. Obecnie przestają je płacić po przekroczeniu wspomnianego pułapu, czyli w 2018 r. kwoty 133,3 tys. zł. Wejście ustawy w życie oznaczałoby podniesienie kosztów zatrudnienia dla firm o ponad 1 mld zł rocznie w najbliższych 10 latach. Jest to nie do zaakceptowania, zwłaszcza w kontekście wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych, które będą dodatkowym obciążeniem dla firm, a także sytuacji na rynku pracy, wynikającej m.in. z obniżenia wieku emerytalnego i zmian demograficznych. Rekomendujemy odstąpienie od niekorzystnych zmian i utrzymanie progu 30-krotności. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Business Centre Club

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy