Przedsiębiorcy są przeciwni zapisom projektu ustawy o restrukturyzacji ZOZ-ów

opublikowano: 09-12-2004, 18:16

Przedsiębiorcy są przeciwni ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ), która zakłada m.in. możliwość przekształcania ZOZ-ów w spółki użyteczności publicznej oraz prawo do ogłoszenia przez nie upadłości. Ostrzegają, że można wówczas spodziewać się wstrzymania dostaw sprzętu medycznego i leków dla szpitali.

Swe stanowisko przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

"W przypadku upadłości organ założycielski, czyli w tym przypadku państwo, nie przejmuje zobowiązań zaciągniętych przez ZOZ, a zaspokaja je tylko upadłym majątkiem. W pierwszej kolejności zaspokajane są wierzytelności publicznoprawne, czyli państwowe, następnie banków, a na końcu nasze - dostawców, i wtedy już możemy liczyć najwyżej na kawałek zdezelowanego łóżka" - powiedziała na konferencji pełnomocnik wierzycieli służby zdrowia dr Małgorzata Wychowaniec.

W opinii wierzycieli taka sytuacja oznacza dla nich utratę zdolności kredytowej.

"Banki kredytują nas tylko dlatego, że zobowiązania szpitali są pośrednio gwarantowane przez Skarb Państwa, a jeśli ta ustawa wejdzie w życie, nagle okaże się, że jesteśmy niewiarygodnym kredytobiorcą, bo nasi wierzyciele są niewiarygodnymi klientami, za którymi nikt nie stoi" - powiedział prezes zarządu PGF Urtica dr Krzysztof Wojtas.

"Jedyna korzyść wynikająca z takiego kształtu ustawy to odcięcie się Skarbu Państwa od niechcianego długu. Szpitale na pewno nic na tym nie zyskają" - zaznaczył Wojtas.

Wychowaniec za główne mankamenty projektu ustawy uważa: możliwość zawierania przez ZOZ-y ugody z wierzycielami (zakłada ona, że jeśli minimum 50 proc. wierzycieli, reprezentujących minimum 50 proc. wierzytelności cywilnoprawnych zgodzi się na redukcję swoich roszczeń, to pozostali wierzyciele muszą przystać na takie warunki), zawieszenie egzekucji długów na czas restrukturyzacji ZOZ-ów (według ustawy może ona trwać nawet do 28 miesięcy) oraz wspomniane prawo do ogłoszenia upadłości.

"W świetle tej ustawy wszystko wskazuje na to, że państwo chce załatwić swoje długi naszym kosztem" - powiedziała wiceprezes firmy Polmed Anna Janczewska-Radwan. Dodała, że jeśli mimo protestów wierzycieli służby zdrowia ustawa zostanie przyjęta, będą oni rozważać zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Według szacunków wierzycieli służby zdrowia publiczne ZOZ-y winne są dostawcom leków, sprzętu i aparatury medycznej blisko 10 mld zł. Tymczasem w projekcie przyszłorocznego budżetu na pożyczki dla ZOZ-ów przeznaczono tylko 2,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przedsiębiorcy są przeciwni zapisom projektu ustawy o restrukturyzacji ZOZ-ów