Przedsiębiorcy: To błąd, że rząd nie prowadzi konsultacji w sprawie Strategii Lizbońskiej

Polska Agencja Prasowa SA
07-03-2005, 14:39

Błędem rządu jest to, że nie prowadzi konsultacji z przedsiębiorcami w sprawie Strategii Lizbońskiej, przed prezentacją polskiego stanowiska partnerom z UE - takie stanowisko przedstawiła na poniedziałkowej konferencji prasowej Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca 11 organizacji przedsiębiorców.

Błędem rządu jest to, że nie prowadzi konsultacji z przedsiębiorcami w sprawie Strategii Lizbońskiej, przed prezentacją polskiego stanowiska partnerom z UE - takie stanowisko przedstawiła na poniedziałkowej konferencji prasowej Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca 11 organizacji przedsiębiorców.

    Za kilkanaście dni kraje UE mają dokonać przeglądu Strategii Lizbońskiej, przyjętej w 2000 roku w Lizbonie. Celem Strategii było osiągnięcie w 2010 roku przez kraje UE pozycji lidera w konkurencyjności gospodarki, poziomie technologicznym i potencjale innowacyjnym.

    Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, osiągnięcie postępu technologicznego, wzrostu gospodarczego i wzrostu konkurencyjności gospodarki europejskiej wymaga obniżenia podatkowych i pozapodatkowych kosztów pracy, usunięcia utrudnień w dostępie do rynku UE dla firm z krajów członkowskich oraz postępów w odbiurokratyzowaniu gospodarki. 

    Jednak, jak powiedziała prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, przedsiębiorcy bardziej zaniepokojeni są tym, że nie ma aktywnego współdziałania administracji z przedsiębiorcami w tych kwestiach.

    Sławomir Majman ze Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce, wchodzącego w skład Rady Przedsiębiorczości, powiedział, że przedsiębiorcy podzielają pogląd, iż cele Strategii Lizbońskiej powinny zostać zrewidowane, a także, że realizacja Strategii powinna być uwzględniana w tworzeniu programów narodowych.

    Majman zwrócił uwagę, że realizacja Strategii Lizbońskiej związana jest z politycznymi decyzjami o osiąganiu celów niepopularnych społecznie, czyli np. z przesunięciem środków na rozwój nauki, a jest to trudne bez mobilizowania opinii publicznej.

    Dodał, że o ile w Polsce trudno uzyskać szybki postęp technologiczny, to realne jest uzyskanie postępu przez usuwanie barier rozwoju przedsiębiorczości. "Polska może szukać w Strategii Lizbońskiej szansy przyspieszenia" - powiedział Krzysztof Kalicki z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

    Hubert Janiszewski (Polska Rada Biznesu) poinformował zaś, że przedsiębiorcy w związku ze zbliżającymi się wyborami będą spotykać się z partiami politycznymi, by zapoznać się z opiniami o programie gospodarczym, w tym - z opinią o stosunku wobec UE.

    Zdaniem Bochniarz, najbardziej racjonalnym terminem wyborów parlamentarnych jest termin czerwcowy. Majman podkreślił, że choć w rządzie Marka Belki jest kilku dobrych ministrów, to jednak jest to rząd słaby.

    Strategia Lizbońska i metody jej odnowienia będą głównym tematem szczytu przywódców państw UE w Brukseli 22-23 marca. Komisja Europejska na początku lutego 2005 r. zaproponowała pakiet zmian, które mają uzdrowić Strategię Lizbońską i przyczynić się do realizacji jej głównych założeń, czyli wzrostu zatrudnienia oraz konkurencyjności. Jednak część państw Unii obawia się, że zmiany umniejszają znaczenie polityki społecznej.

    Po proponowanych zmianach, najważniejszym celem Strategii jest liberalizacja rynków, tworzenie nowych miejsc pracy i promocja zatrudnienia oraz innowacyjność technologiczna. Dodatkowo ważnym założeniem jest to, że średni wzrost gospodarczy krajów UE do końca 2010 roku ma sięgnąć 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przedsiębiorcy: To błąd, że rząd nie prowadzi konsultacji w sprawie Strategii Lizbońskiej