Przedsiębiorcy wciąż czekają na odważnych polityków

08-11-2004, 09:34

W kwestiach podatkowych — w tym również w sprawie zgłoszonej w „PB” inicjatywy ministra Gronickiego — najczęściej wypowiadają się tuzy biznesu. To dobrze, że na łamach znajduje się miejsce także dla małych i średnich przedsiębiorstw, do których należy nasza firma.

Dyskusja o palącej potrzebie zmian w polskim systemie podatkowym toczy się od lat. Podobne debaty przebiegają z różną intensywnością w całym cywilizowanym świecie. Niestety, u nas wszystko kończy się na dyskusji. Trudno nie mieć żalu do polityków, że z planów reform fiskalnych niewiele zostaje. Zwłaszcza przed wyborami decydenci skupiają się na „janosikowaniu”, które jest krótkowzroczne, ponieważ zabieranie bogatym po to, by dać biednym, przynosi efekty odwrotne do zamierzonych.

Nie sposób przeforsować z dnia na dzień podatkowej rewolucji. Jednak można uchwalić konkretne zmiany ustawowe — np. wprowadzenie podatku liniowego z jednoczesną likwidacją ulg. W obecnym bałaganie trudno „okiełznać” ciągłe zmiany przepisów, utrudniające działalność gospodarczą. Podatnicy nie nadążają za ustawodawcą i nie potrafią zrozumieć sensu zmian, co powoduje utratę ich zaufania do własnego państwa! Polski biznes wciąż czeka na odważnych polityków, któ- rzy wzorem np. brytyjskiej premier Margaret Thatcher rzeczywiście uzdrowią system podatkowy. Dla dobra wszystkich.

ARKADIUSZ BIŃCZYK dyrektor Art-Media

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Przedsiębiorcy wciąż czekają na odważnych polityków