Przedsiębiorczość to coś więcej niż tylko zarabianie

Dorota Czerwińska
opublikowano: 13-07-2007, 00:00

Żeby osiągnąć sukces, trzeba mieć marzenia, ciężko pracować i nie bać się ryzyka — mówi Dariusz Żuk.

Żeby osiągnąć sukces, trzeba mieć marzenia, ciężko pracować i nie bać się ryzyka — mówi Dariusz Żuk.

Ma 26 lat i jest prezesem Fundacji Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). W fundacji jest najstarszy. Zarząd tworzą jeszcze dwaj jego przyjaciele: Jacek Aleksandrowicz i Mariusz Turski. Znają się od zawsze — wszyscy pochodzą z Łukowa. Sprawują opiekę nad 240 firmami.

Państwo nie pomaga

Inkubatory to szansa dla młodych ludzi, którzy mają pomysł na działalność gospodarczą, ale brak im kapitału i doświadczenia. Przez dwa lata korzystają z pomocy AIP, posługują się jej osobowością prawną. Założenie firmy trwa jeden dzień. Mają do dyspozycji wyposażone biura, korzystają z porad prawnopodatkowych i księgowych.

— Tworzymy sprzyjające warunki dla powstawania firm w niesprzyjającym otoczeniu. Co miesiąc wpływa do nas z całej Polski ponad 3 tys. faktur i setki umów. Pomagamy zdobywać zlecenia. Wszystko za 200 zł miesięcznie — mówi Dariusz Żuk.

Gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej i pomoc uczelni, na których funkcjonują inkubatory, oraz sponsorów, działalność AIP byłaby deficytowa. Uzyskanie pieniędzy od państwa jest bardzo trudne.

— Mało kto w naszym kraju dostrzega potrzebę działań, jakie prowadzimy. Dlatego utrzymujemy się głównie z robionych dla firm projektów marketingowych i organizowania szkoleń dla urzędów pracy — wyjaśnia prezes AIP.

Problem to mentalność

Dariusz Żuk twierdzi, że nie mógłby pracować u kogoś na etacie. Zawsze pociągała go przedsiębiorczość, którą traktuje jednak jako coś więcej niż tylko zarabianie pieniędzy. Dla niego to pasja, aktywność, robienie czegoś najlepiej, jak tylko się umie. Pieniądze są dopiero tego efektem. Bo w biznesie wygrywają — według niego — ci, którzy nie tylko mają dobre pomysły, ale także pasję.

— Pracuję od pierwszego roku studiów. Jestem współzałożycielem Studenckiego Forum BCC, które promuje przedsiębiorczość w środowisku akademickim. Zaproponowało kilka zmian w prawie, z których w życie weszło chociażby obniżenie ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Pierwsi cztery lata temu proponowaliśmy obsługę firm w jednym okienku — chwali się Dariusz Żuk.

Twierdzi, że w Polakach drzemią ogromne możliwości przedsiębiorcze. Mamy zdolnych, kreatywnych i dobrze wykształconych młodych ludzi, którzy wygrywają rozmaite światowe konkursy. Za mało firm powstaje u nas nie dlatego, że za stworzenie miejsca pracy trzeba płacić podatki. Badania pokazują, że 60 proc. studentów pierwszego roku chce po studiach założyć firmę, ale tylko 2-3 proc. to robi.

— Prawdziwy problem to mentalność. Jeśli nawet zniesiemy podatki, a założenie firmy będzie trwało minutę, to ich liczba nie wzrośnie. Polacy często nie mogą przekroczyć psychicznej bariery pracy na własny rachunek. Etat wydaje się im bezpieczniejszy. Jest pensja, samochód służbowy, o nic się nie martwię — komentuje Dariusz Żuk.

Masa pomysłów

Inkubatory powstały trzy lata temu. Dotąd skorzystało z nich około tysiąca osób.

— Mamy mnóstwo pomysłów. Wkrótce otwieramy agencję marketingową, PR-ową i portal dla młodych przedsiębiorców — zapowiada Dariusz Żuk.

Inny projekt to „Polska przedsiębiorcza”.

— Chcemy promować postawy i działania przedsiębiorcze wśród młodych, doprowadzić do debaty publicznej o warunkach rozwoju przedsiębiorczości w Polsce — wyjaśnia prezes AIP.

Młodzi szefowie fundacji chcą też zwiększyć liczbę działających w niej firm do 400, założyć centrum przedsiębiorczości, gdzie młodzi będą mieli dostęp do biur, funduszy pożyczkowych, laboratoriów technicznych i informatycznych, by firmy, które wyjdą z inkubatora, miały dalszą opiekę.

— Chcemy edukować młodych w dziedzinie przedsiębiorczości, by zakładali na uczelniach wirtualne firmy. W Finlandii zakłada je 30 proc. uczestników takich warsztatów — planuje prezes Żuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu