Przedsiębiorstwo bez barier dla niepełnosprawnych

Dorota Czerwińska
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

ICG Wdrożenia SAP przygotowała w pełni udźwiękowioną stronę www dla szukających pracy niewidomych i niedowidzących.

ICG Wdrożenia SAP przygotowała w pełni udźwiękowioną stronę www dla szukających pracy niewidomych i niedowidzących.

Jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych badań Pentora, osoby niewidome i niedowidzące bardzo cenią internet jako narzędzie otwierające nowe perspektywy i łamiące bariery stworzone przez niepełnosprawność. Mimo to rzadko szukają pracy przez internet, głównie z powodu niedostosowania serwisów do ich potrzeb. Udźwiękowioną stronę internetową ma w Polsce tylko kilkanaście instytucji (samorządy, ministerstwa, ośrodki pomocy społecznej).

Na głos

ICG Wdrożenia SAP, prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce firma prywatna, szuka niepełnosprawnych pracowników poprzez specjalistyczny serwis internetowy (www.bezbarier.icg.pl).

— Oprócz ofert pracy i informacji o nas są tam także wypowiedzi naszych pracowników o pracy z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy w ten sposób je zachęcić do rozwoju zawodowego w naszej firmie, gdzie codziennym narzędziem pracy jest komputer. Dostarczamy usługi wdrożeniowe z zakresu produktów klasy ERP — mówi Lidia Strojna-Nowicka, dyrektor personalna w ICG Wdrożenia SAP.

Chętni nie muszą mieć wykształcenia informatycznego.

— Liczy się osobowość, zainteresowania informatyczne i tak zwany dryg do informatyki. Na przykład niewidzący Mikołaj Rotnicki jest z wykształcenia ekonomistą, a niedowidzący Michał Kasperczyk historykiem — informuje Lidia Strojna-Nowicka.

Wiedzą najlepiej

Koncepcja serwisu powstała według wskazówek Michała Kasperczaka i Mikołaja Rotnickiego, którzy wraz z programistą Marcinem Walczakiem stworzyli zespół projektowy.

— Niewidomi czy niedowidzący tylko przy pomocy przeglądarki internetowej i klawiatury mogą samodzielnie poruszać się po serwisie. Każdy jego element czyta jeden z pracowników ICG. Nie potrzeba do tego specjalistycznego oprogramowania — teksty nagraliśmy w studiu radiowym — opowiada Mikołaj Rotnicki, asystent konsultanta w ICG.

W przygotowaniu serwisu uczestniczyło wielu pracowników firmy.

— Najmilej wspominam nagrania w studiu radiowym. To była ciężka, wielogodzinna praca, ale także mnóstwo zabawnych zdarzeń. Ten projekt jeszcze bardziej nas zintegrował i pokazał, że współpraca w naszej firmie odbywa się rzeczywiście bez barier — wspomina Mikołaj Rotnicki.

Strona jest dostępna w wersji tekstowej, z której można korzystać przy pomocy programów udźwiękowiających (np. Jaws, Hal, Window-Eyes), i audio, przeznaczonej głównie dla osób niewidomych i słabowidzących, które nie mają dostępu do tych aplikacji. Można też wybierać wielkość czcionki oraz kolory tekstu i tła, co jest ważne dla słabowidzących.

Okiem Eksperta

Michał Kasperczak

asystent ds. funduszy europejskich w ICG Wdrożenia SAP

Elastyczne i przyjazne miejsce

Zbieram informacje o funduszach unijnych i systemach ERP w Polsce. Głównie wyszukuję i przetwarzam informacje, przygotowuję zestawienia, uzupełniam dane klientów w arkuszu Excel.

Zacząłem też zgłębiać wiedzę o systemie SAP. Jako niewidomy mogę posługiwać się komputerem dzięki mowie syntetycznej i programowi Jaws, który odczytuje zawartość ekranu i pozwala pracować w systemie Windows.

ICG to elastyczne i przyjazne miejsce pracy. Można się spotkać z opinią, że na otwartym rynku nie ma pracy dla osób niepełnosprawnych ani chęci ich zatrudniania. Przykład ICG tego nie potwierdza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu