Przedstawiciel KE: Negatywny wpływ obwodnicy Augustowa na środowisko

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2006, 19:19

Planowana obwodnica Augustowa, która ma przebiegać Doliną Rospudy, będzie miała negatywny wpływ na środowisko - uważa szef dyrektoriatu ochrony środowiska Komisji Europejskiej Ladoslav Miko, który gościł w czwartek w Augustowie (Podlaskie).

Planowana obwodnica Augustowa, która ma przebiegać Doliną Rospudy, będzie miała negatywny wpływ na środowisko - uważa szef dyrektoriatu ochrony środowiska Komisji Europejskiej Ladoslav Miko, który gościł w czwartek w Augustowie (Podlaskie).

    Przedstawiciel KE przyjechał do Augustowa po tym jak organizacje ekologiczne złożyły do Brukseli skargę na przebieg planowanej drogi. Według ekologów, podczas budowy i eksploatacji obwodnicy zostaną zniszczone cenne kwiatostany miodokwiatu krzyżowego oraz gniazda orlika krzykliwego, a także naruszone zostną bagna Rospudy.

    Ladoslav Miko powiedział dziennikarzom, że inwestycja może jednak zostać przeprowadzona jeśli okaże się, że nie ma innego rozwiązania. "W takim przypadku będą musiały zostać podjęte rozwiązania kompensujące negatywny wpływ, takie jak środki ograniczające hałas. Decyzję i tak podejmie minister środowiska"- dodał Miko.

    Konflikt wokół obwodnicy rozgorzał w grudniu 2005 r., kiedy minister środowiska uchylił decyzje wojewody podlaskiego dotyczące możliwości rozpoczęcia budowy obwodnic Augustowa i Wasilkowa, bo uznał, że zostały wydane niezgodnie z prawem.

    Mieszkańcy Augustowa oraz kilku innych miejscowości w proteście przeciwko opóźnianiu budowy obwodnic zaczęli organizować blokady dróg. Na początku lutego na ulice wyszli mieszkańców aż dziewięciu miejscowości. Minister środowiska był już dwa razy w Augustowie na spotkaniach z samorządowcami i ekologami, by zażegnać spór, ale do dzisiaj nie podjął w tej sprawie decyzji.

    Obwodnica Augustowa będzie miała 17 km długości. Rozpocznie się w pobliżu miejscowości Gatne na drodze Suwałki-Augustów, a zakończy tuż za Augustowem, w kierunku Białegostoku i Warszawy. Obwodnica ma ominąć najcenniejszy teren Doliny Rospudy w ten sposób, że zostanie wybudowana tam ponad 500-metrowa estakada o wysokości prawie pięciu metrów, aby nie zaszkodzić żyjącym tam gatunkom roślin i zwierząt

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane