Przedstawiciele PE: Polacy muszą wiedzieć więcej o euro

PAP
opublikowano: 25-03-2014, 15:38

Polskie społeczeństwo musi wiedzieć więcej o euro, aby było bardziej przychylne wejściu Polski do strefy wspólnej waluty - przekonywali przedstawiciele Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego, którzy gościli we wtorek w Warszawie.

Delegacja PE spotkała się m.in. z wicepremierem Januszem Piechocińskim, ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem, kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, a także przedstawicielami sejmowych i senackich komisji: ds. UE, gospodarki i finansów publicznych.

"Chciałbym zwrócić uwagę na wagę kontaktów i informowania społeczeństwa, przeprowadzenia kampanii informacyjnej (nt. wejścia do strefy euro - PAP). Lepsza komunikacja w tej sprawie jest ważna. To wynika z przykładu Łotwy i obecnie Litwy" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie niemiecki europoseł Burkhard Balz (Europejska Partia Ludowa).

Z przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku badania TNS OBOP wynika, że za przystąpieniem naszego kraju do strefy euro opowiada się 45 proc. ankietowanych; przeciwne zdanie ma 40 badanych. Na Łotwie, która przyjęła wspólną walutę w styczniu, poparcie do euro również było niskie, ale kampania rządu przyniosła efekty i tuż przed zmianą łata na euro krok ten popierała większość społeczeństwa.

Balz zwrócił uwagę na konieczność przygotowania społeczeństwa na "poparcie koncepcji" wejścia do strefy euro. Przyznał jednocześnie, że żaden z jego rozmówców w Polsce nie powiedział, kiedy nasz kraj miałby przyjąć wspólnotową walutę. "Niestety nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych terminów" - ubolewał. Wskazał, że ewentualne wejście naszego kraju do strefy euro nabiera szczególnego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

Szwedzki eurodeputowany Olle Schmidt ocenił, że gdyby euro posługiwały się państwa bałtyckie, a do strefy przystąpiła również Polska i jego kraj, to miałoby to duże znaczenie geopolityczne.

Również brytyjski europoseł Ashley Fox (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) podkreślał wagę wsparcia społeczeństwa dla ewentualnego przystąpienia do strefy euro. "Dlatego popieram wszystkich tych polityków, którzy opowiadają się za tym, by w tej sprawie zorganizować referendum" - oświadczył.

Z kolei rumuński europoseł George Cutas (Sojusz Socjalistów i Demokratów) zwracał uwagę, że sytuacja jego kraju i Polski, jeśli chodzi o wejście do strefy euro, jest bardzo podobna. "Bardzo ważne jest, aby utrzymać ten poziom determinacji, z jakim Polska kroczy na drodze w kierunku strefy euro, ponieważ to też będzie miało wpływ na to, jak będzie to wyglądało w Rumunii" - oświadczył.

Choć kwestia wejścia Polski do strefy euro powraca od kilku lat, jak dotychczas nie udało się nam spełnić kryteriów członkostwa. Rozwój wydarzeń na Ukrainie ponownie wywołał ten temat, ale z wypowiedzi głównych decydentów w tej sprawie wynika, że na razie złotówka pozostanie w naszych portfelach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane